Picie herbaty jest jednym z naszych ulubionych rytuałów – stanowi dodatek do codziennych posiłków czy towarzyszy wieczornemu relaksowi. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów herbat, ale to czarna herbata wyrasta na głównego faworyta. Warto jednak dać szansę innymi gatunkom tej wyjątkowej rośliny – na czele z herbatą zieloną, która przez specjalistów zdrowego żywienia uważana jest za tą najbardziej wartościową dla ludzkiego organizmu. Korzyści z regularnego picia naparu z liści zielonej herbaty jest mnóstwo. Prezentujemy kilka z nich.

Zielona herbata – zamiennik dla kawy

Nie jest tajemnicą, że wiele osób pobudza się z samego rana kubkiem aromatycznej kawy. Ziarna kawowca zawierają bowiem kofeinę, która dodaje energii i nastraja dobrym nastrojem na resztę dnia. Nie każdy jednak jest miłośnikiem charakterystycznego, nieco kwasowego smaku kawy, dlatego też dobrą alternatywą okazują się herbaty zielone. Napar z ich liści zawiera bowiem wysoką zawartość teiny, której działanie jest bardzo zbliżone do tego, z czym mamy do czynienia po spożyciu kofeiny. Należy jednak pamiętać, że zielona herbata będzie pobudzać tylko w momencie, gdy będzie prawidłowo zaparzona – 2-3 minuty to absolutne maksimum.

Zielona herbata – moc korzyści dla zdrowia

Regularne picie zielonej herbaty to inwestycja we własne zdrowie. W naparze znajdziemy bowiem wysoką zawartość polifenoli i flawonoidów, które rozpatrywane są w kategoriach antyoksydantów. Tym samym odtruwają organizm oraz przeciwdziałają powstawaniu i mnożeniu się komórek nowotworowych. W zielonej herbacie nie brakuje również aminokwasów – przede wszystkim L-teaniny, która korzystnie wpływa na pracę mózgu, działa relaksacyjnie i obniża ryzyko schorzeń układu krwionośnego oraz serca. Co ciekawe, zielona herbata – zarówno w formie naparu, jak i miazgi z liści – stosowana jest jako remedium na problemy dermatologiczne, takie jak trądzik różowaty. Wszystko przez działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, które pomaga utrzymać prawidłową równowagę skóry. Więcej o tym można przeczytać w serwisie Polski Portal.

Zielona herbata
Zielona herbata

Zielona herbata wspomaga odchudzanie

Zielona herbata powinna znaleźć się w codziennej diecie każdej osoby, który boryka się z nadprogramowymi kilogramami i marzy o ich zrzuceniu. Napar z zielonej herbaty stymuluje spalanie tkani tłuszczowej, co dzieje się udziałem kofeiny. Napój to również źródło dość tajemniczej substancji – galusanu epigalokatechiny (EGCG), która powoduje, że tłuszcze szybciej się utleniają oraz są mocniej aktywowane do zużycia energii. O korzyściach z picia zielonej herbaty można dowiedzieć się nieco więcej na portalu Polskie Newsy.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.