Wieża Saint Jacques w Paryżu, a dokładnie dzwonnica nieistniejącego już kościoła Świętego Jakuba powstała XVI wieku (1509-1525) i ma 52 m wysokości. Jest to jedyny fragment kościoła, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Samą świątynię, zbudowaną w X wieku zniszczono w trakcie Rewolucji Francuskiej w 1797 roku.

Wieża przez wiele lat niszczała, ale w 1824 roku zaczęto ją podobno wykorzystywać w… produkcji amunicji (rozgrzany ołów przepuszczano przez specjalne sito na szczycie wieży i zrzucano do zbiorników wody na ziemi – spadając ołów formował się w kule). W 1836 roku dzwonnicę odkupiło miasto i rozpoczęło proces odbudowy zdewastowanej konstrukcji. W XX wieku wieża przeszła kilka remontów, a jeden z ostatnich rozpoczęto w 2008 roku i zakończono w 2009.

Poniższe niesamowite zdjęcie wykonał w 1867 roku Charles Soulier.

Wieża Saint Jacques w Paryżu w 1867 roku (fot. Charles Soulier)

Wieża Saint Jacques w Paryżu w 1867 roku (fot. Charles Soulier)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.