Dyskutując o najbardziej rozpoznawalnych budynkach we Włoszech, bez wątpienia o pierwsze miejsce będą walczyć Koloseum i Krzywa Wieża w Pizie. O ile znajdujące się w Rzymie Koloseum jest oblegane przez turystów, tak Krzywa Wieża jest znacznie przyjemniejsza do zwiedzania (o ile lubimy wspinaczkę po schodach).

W 1064 roku w Pizie rozpoczęto budowę olbrzymiej katedry Santa Maria Assunta. Prace nad budynkiem ukończono w 1118 roku, a katedra została konsekrowana 26 września. W 1152 roku obok katedry rozpoczęto budowę baptysterium – Battistero San Giovanni. Prace nad tym obiektem zakończono w 1180 roku.

Piazza del Duomo w Pizie (fot. Michał Banach)

Piazza del Duomo w Pizie (fot. Michał Banach)

Kilka lat wcześniej, 9 sierpnia 1173 roku na tyłach katedry rozpoczęto budowę dzwonnicy. Krótko po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że grunt na którym umieszczono fundamenty jest bardzo niestabilny, przez cała konstrukcja zaczęła się przechylać. Aby zniwelować przechył, już na etapie budowy zaczęto zmieniać konstrukcję wieży tak, aby utrzymać ją w pionie.

O ile samą katedrę zbudowano w 54 lata a baptysterium w 28, tak budowa dzwonnicy trwała aż 199 lat. Torre pendente di Pisa, jak obecnie nazywa się dzwonnica oddano do użytku w 1350 roku, ale prace wykończeniowe trwały aż do 1372 roku. Budynek ma 55 m wysokości, liczy osiem kondygnacji i wykonana jest z białego marmuru. Jej projekt stworzyli architekci Guglielmo i Bonanno Pisano. Ostatnią kondygnację dzwonnicy zaprojektował jednak Tommaso di Andrea Pisano, przez co nieznacznie różni się ona od reszty konstrukcji.

Katedra Santa Maria Assunta (fot. Michał Banach)

Katedra Santa Maria Assunta (fot. Michał Banach)

Przez lata podejmowano wiele prób ustabilizowania wieży, ale wiele z nich zamiast zapobiec przechyłowi, pogłębiło go. Dopiero w XX wieku udało się podjąć działania, które w miarę spowolniły proces. 7 stycznia 1990 roku po wielu latach badań i analiz podjęto decyzję o zamknięciu dzwonnicy, w obawie przed katastrofą – rok wcześniej przewróciła się wieża Torre Civica w Pawii.

Przez 10 lat prowadzono różnego rodzaju prace, których celem było zatrzymanie i zmniejszenie przechyłu wieży. Ostatecznie udało się przywrócić ją do stanu z 1838 roku, co pozwoliło na jej ponowne otwarcie 15 grudnia 2001 roku. Nie był to jednak koniec prac nad ustabilizowaniem wieży. W maju 2008 inżynierowie opiekujący się Krzywą Wieżą ogłosili, że udało im się praktycznie powstrzymać dalsze przechylanie konstrukcji.

Widok z Krzywej Wieży w Pizie (fot. Michał Banach)

Widok z Krzywej Wieży w Pizie (fot. Michał Banach)

Obecnie Krzywa Wieża w Pizie jest otwarta dla turystów i cały czas przyciąga tłumy – około 10 mln turystów rocznie. Chociaż jest to również podstawowy przystanek wielu wycieczek objazdowych, w porównaniu do np. Rzymu i Koloseum, zwiedzanie zabudowań Piazza del Duomo w Pizie jest znacznie przyjemniejsze. Najgorsze jest wspięcie się na szczyt wieży, ponieważ może nie jest ona bardzo wysoka, ale wchodzenie po wąskich i krzywych stopniach nie należy do najprzyjemniejszych. Z drugiej strony widok z szczytu rekompensuje zmęczenie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.