W latach 70. w Jugosławii w ramach prac nad modernizacją kraju zbudowano wiele nowych wież telewizyjnych, które miały ułatwić mieszkańcom dostęp do telewizji. Jedną z zbudowanych wówczas konstrukcji była wieża telewizyjna Iriški Venac. W 1999 roku została ona częściowo zniszczona, ale mimo to stoi do dnia dzisiejszego jako symbol trudnej przeszłości regionu.

Wieżę Iriški Venac zbudowano w 1975 roku na jednej z gór pasma górskiego Fruška gora w północnej części obecnej Serbii, w regionie Srem w Wojwodinie niedaleko miasta Nowy Sad. Betonowa konstrukcja zaprojektowana przez Gliša Stajića ma 120 m wysokości, a na jej szczycie umieszczono mierzącą 50 m metalową antenę. Dodatkowo na wieży zbudowano dwa tarasy w formie koszy, z których niższy mógł pełnić funkcję tarasu widokowego.

Wieża telewizyjna Iriški Venac (fot. Aktron/Wikimedia Commons)
Wieża telewizyjna Iriški Venac (fot. Aktron/Wikimedia Commons)

Konstrukcja miała duże znaczenie dla mieszkańców Nowego Sadu, ponieważ była głównym źródłem sygnału telewizyjnego w tym rejonie. Jak przystało na obiekt strategiczny, w 1999 roku w trakcie NATO-owskiej operacji w Serbii, wieża (podobnie jak wiele innych wież telewizyjnych w byłej Jugosławii) stała się jednym z celów ataków rakietowych i bombardowań.

Według relacji świadków, w dolny kosz wieży uderzyło od kilku do nawet 50 pocisków i rakiet. Chociaż uszkodziły one konstrukcję tarasu widokowego, którego część spadła na ziemię, cała wieża przetrwała. Po zakończeniu walk częściowo zabezpieczono obiekt, aby nie doszło do jego zwalenia. Nie podjęto jednak prób wyremontowania dolnego tarasu. Na wyższych poziomach wieży ponownie zainstalowano anteny i nadajniki, przywracając wieży Iriški Venac pierwotne znaczenie.

Wieża telewizyjna Iriški Venac (fot. Ludovic Péron)
Wieża telewizyjna Iriški Venac (fot. Ludovic Péron)

Wśród licznych dyskusji prowadzonych przez lokalną społeczność i władze pojawiały się pomysły wyremontowania całej wieży, zwłaszcza ze względu na jej ogólnie dobry stan techniczny, ale ostatecznie prac nie rozpoczęto. Zamiast tego postanowiono przekształcić konstrukcję w pewnego rodzaju symbol trudnej przeszłości Serbii.

Obok wieży zbudowano niewielki Hotel Norcev, który stał się popularnym miejscem wypoczynku dla osób, które lubią wędrówki po górach. Chociaż zlokalizowano go dosłownie w cieniu zrujnowanej wieży, nie odstrasza to turystów, którzy podziwiają okoliczny krajobraz. Sam hotel nie jest zbyt duży ani nowoczesny, ponieważ liczy tylko 44 pokoje urządzone w… bardzo staromodnym stylu, ale jest malowniczo położony.

Źródło zdjęć: depositphotos.com

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.