William Wallace jest jednym z najważniejszych szkockich bohaterów narodowych. Wziął on istotny udział w powstaniu przeciwko Anglii na przełomie XIII i XIV wieku i przyczynił się pośrednio do powstania niepodległego Królestwa Szkocji. W XIX wieku w pobliży Stirling zbudowano Wallace Monument, pomnik upamiętniający jego postać.

Pomysł zbudowania pomnika upamiętniającego Williama Wallace’a zaczął powstawać w 1851 roku za sprawą Rev Charles Rogersa. Wkrótce dołączył do niego William Burns, który w 1855 przejął pieczę nad projektem. Początkowo ich działania skupiały się na pozyskaniu funduszy na budowę monumentu. Dzięki ich działaniom środki finansowe zaczęły spływać z całego świata. Wśród darczyńców znalazł się m.in. Giuseppe Garibaldi.

Wallace Monument (fot. Finlay McWalter)
Wallace Monument (fot. Finlay McWalter)

Dzięki zebranym funduszom, w 1861 roku rozpoczęto budowę monumentu. Jako miejsce budowy wybrano Abbey Craig, szczyt w pobliżu Stirling w Szkocji, gdzie we wrześniu 1297 roku doszło do bitwy między oddziałami szkockimi  dowodzonymi przez Wallace’a a wojskami angielskimi. Miejsce to wybrano, ponieważ według legend, Wallace obserwował nadejście angielskiej armii z tego miejsca. 67-metrowa wieża została zaprojektowana przez Johna Thomasa Rocheada i ukończono w 1869 roku. Koszt prac wyniósł 18 000 funtów (współcześnie około 1 675 000 funtów).

Wieża wykonana została w stylu Wiktoriańskiego Gotyku. Na jej szczyt prowadzi 246 stopni, a w jej wnętrzu znajduje się kilka pomieszczeń, w których umieszczono ekspozycje prezentujące pamiątki po Wallace’ie oraz innych szkockich bohaterach. Wśród znajdujących się na ekspozycji przedmiotów znajduje się długi miecz Wallace’a o długości 1,63 m. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Wallace Monument (fot. BusterBrownBB/Wikimedia Commons)
Wallace Monument (fot. BusterBrownBB/Wikimedia Commons)

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.