Na niewielkiej estońskiej wysepce Ruhnu, w Zatoce Ryskiej mieszka oficjalnie jedynie 55 osób. Odcięta od świata wyspa posiada jednak własne lotnisko, przystań promową, niewielki hotel, kościół i jedyną w swoim rodzaju, 37-metrową latarnię morską z 1877 roku.

Wyspa Ruhnu ma powierzchnię zaledwie 11,9 km² i znajduje się dosłownie na środku Zatoki Ryskiej. W przeszłości należała ona do Imperium Rosyjskiego, a po I wojnie światowej jej mieszkańcy podjęli decyzję o przyłączeniu się do Estonii. W trakcie II wojny światowej wyspa przechodziła z rąk do rąk i okupowana była zarówno przez Rosjan jak i Niemców. Obecnie jest najmniejszą gminą Estonii.

Latarnia morska Ruhnu (fot. Wikimedia Commons)
Latarnia morska Ruhnu (fot. Wikimedia Commons)

W szczytowym okresie na wyspie mieszkało około 400 osób, jednak w ostatnich latach liczba stałych mieszkańców spadła do zaledwie 55 osób (dane z 2011 roku). W okresie radzieckiej okupacji, na wyspie stacjonował niewielki garnizon, który dodatkowo zwiększał liczbę mieszkańców.

Mimo niewielkich rozmiarów, na wyspie znajduje się jedno miasteczko, w którym funkcjonuje niewielki hotel, sklep i restauracja, a przeglądając opisy np. na mapach Google, znaleźć możemy również… klub nocny (ciężko powiedzieć, czy to prawdziwy klub nocny, ponieważ zdjęcia drewnianej stodoły, w której się mieści, nijak mają się do sugerowanej funkcji obiektu). Dodatkowo na wyspie funkcjonuje niewielkie lotnisko oraz przystań promowa i jachtowa, które zapewniają stałe i regularne połączenie z stałym lądem.

Latarnia morska Ruhnu
Latarnia morska Ruhnu

Największymi atrakcjami wyspy są kościół oraz, zbudowana w 1877 roku stalowa latarnia morska. Jest to prawdopodobnie czwarta latarnia morska, zbudowana na wyspie (poprzednie powstały w 1646, 1757 i 1820 roku). Co ciekawe, zaprojektowano ją we Francji w 1875 roku, w zakładach Forges et Chantiers de la Méditerranée. Można spotkać się z informacjami, że za jej projekt odpowiadał sam Gustaw Eiffel, jednak nie ma na to żadnych dowodów.

Latarnia wyróżnia się oryginalną konstrukcją, składającą się z centralnej wieży, w której umieszczone są schody prowadzące na szczyt, oraz czterech kolumn wspierających. Konstrukcja ma 37 m wysokości, a zainstalowana latarnia ma zasięg 22 km. Początkowo pomalowano ją na szaro, z czerwonym dachem, ale obecnie ma kolor rdzawy.

Latarnia morska Ruhnu (fot. Wikimedia Commons)
Latarnia morska Ruhnu (fot. Wikimedia Commons)

Zabudowania wokół latarni zostały poważnie uszkodzone podczas I wojny światowej i odbudowano je w 1937 roku. Od tego czasu obiekt cały czas pozostaje w użyciu. Dodatkowo w okresie letnim możliwe jest zwiedzenie latarni. Warto jednak pamiętać, że ze względu na położenie wyspy Ruhnu, lepiej odpowiednio zaplanować wycieczkę, łącznie z noclegiem na wyspie.

Latarnia morska Ruhnu (fot. ev100.ee)
Latarnia morska Ruhnu (fot. ev100.ee)


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.