Zbudowane w 1911 roku latarnie morskie Adziogol i Stanislaw przetrwały wiele historycznych zawirowań i cały czas pozostają w użyciu, pomagając statkom wpływającym na wody rzeki Dniepr w kierunku Chersonia i dalej.

Rzeka Dniepr ma 2285 km długości i przy swoim ujściu do Morza Czarnego jest na tyle szeroka, że mogą nią pływać nawet większe statki morskie. Leży nad nią kilka dużych miast, m.in. Smoleńsk, Mohylew, Kijów, Dniepr, Zaporoże i Chersoń. Miasta te są ośrodkami przemysłowymi i jednymi z większych miast w regionie.

Latarnia morska Adziogol (fot. Darkngs/Wikimedia Commons)
Latarnia morska Adziogol (fot. Darkngs/Wikimedia Commons)

Ujście Dniepru jest ważnym szlakiem wodnym, wykorzystywanym przez wiele statków towarowych. Już na początku XX wieku zdawano sobie sprawę z znaczenia tego szlaku, dlatego w 1910 roku rozpoczęto budowę dwóch kratownicowych latarni morskich w delcie Dniepru.

Obiekty ukończono w 1911 roku. Latarnia morska Adziogol  ma 67 m wysokości, a jej światło jest widoczne z odległości 35 km. Zbudowano ją na betonowej podstawie, którą to zbudowano na niewielkiej wysepce. Latarnia ma nietypową konstrukcję w formie kratownicy, przez środek której przechodzi cylindryczna klatka schodowa pozwalającą na dostanie się na szczyt. Wewnątrz kratownicy zbudowano również niewielki domek dla latarników. Latarnia morska Adziogol jest najwyższym tego typu obiektem na Ukrainie.

Latarnia morska Adziogol (fot. Oleksandr Malyon)
Latarnia morska Adziogol (fot. Oleksandr Malyon)

Drugą latarnią jest latarnia morska Stanislaw, również zbudowana na betonowej odstawie umieszczonej na małej wyspie. Tym razem jednak wyspa jest nieco większą niż w przypadku latarni Adziogol. Sam obiekt jest również niższy, bo ma zaledwie 26 m wysokości, ale światło widoczne jest z odległości 30 km.

Konstrukcja latarni została również wykonana z kratownicy, przez środek której przechodzi cylindryczna klatka schodowa. Domek latarników zbudowano jednak obok wieży, a nie w jej wnętrzu.

Latarnia morska Stanislaw (fot. Oleksandr Malyon)
Latarnia morska Stanislaw (fot. Oleksandr Malyon)

Mimo upływu lat, obie latarnie morskie cały czas pozostają w użyciu, stanowiąc ważny punkt orientacyjny na szlaku wodnym w delcie Dniepru. Obie przetrwały dwie wojny światowe i liczne przemiany polityczne na Ukrainie. Co ciekawe, obie latarnie są dostępne, ale nie można wejść na ich szczyt. Oczywiście jedynym sposobem żeby się do nich dostać jest skorzystanie z łodzi.

Latarnia morska Stanislaw (fot. Wikimedia Commons)
Latarnia morska Stanislaw (fot. Wikimedia Commons)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.