Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu to jeden z bardziej nietypowych kościołów w Polsce. Wyróżnia się na tle innych budowli zwłaszcza olbrzymią stalową konstrukcją dachu. Jego budowę rozpoczęto 8 grudnia 1979 roku po trwających kilka lat próbach uzyskania zgody na budowę kościoła na Ratajach w Poznaniu.

Prace budowlane trwały aż do połowy lat 90.. Początkowo miał to być centralny kościół dla okolicznych osiedli, ale w latach 90. zbudowano kilka mniejszych świątyń. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znalazł się na liście świątyń przypominających statki kosmiczne stworzonej przez zespół Architektura VII Dnia.

Do dnia dzisiejszego budowla wyróżnia się na tle okolicy, ponieważ znajduje się na dosyć sporej otwartej przestrzeni i jest znacznie wyższa od okolicznych bloków.

Poniższe zdjęcie przedstawia kościół w czasie budowy, prawdopodobnie w połowie lat 80.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu w trakcie budowy (fot. nieznany)

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu w trakcie budowy (fot. nieznany)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.