W Polsce istnieje kilka tysięcy kościołów. Oprócz wielu starych świątyń, bardzo dużo powstało w okresie PRL-u, mimo niechęci władz do religii. Grupa fotografów z całej Polski postanowiła stworzyć projekt, w ramach którego policzyli i sfotografowali wszystkie kościoły zbudowane po II wojnie światowej. Łącznie w ramach projektu Architektura VII Dnia zebrano zdjęcia ponad 3500 świątyń z całego kraju.

Głównym celem projektu jest zebranie informacji i wspomnień na temat budowanych w Polsce świątyń. Mimo wyjątkowego znaczenia religii i wiary w naszym kraju, dyskusje na temat budowli sakralnych nie należą do zbyt popularnych.

W ramach projektu zebrano olbrzymią ilość wspaniałych fotografii, które pokazują różnorodność polskich świątyń. Jednymi z ciekawszych są te, które wyróżniają się swoim wyglądem na tle innych, tak jak kościoły, które przypominają statki kosmiczne.

Więcej zdjęć znajdziecie na tej stronie: 12 kościołów przypominających statki kosmiczne

Architektura VII Dnia

Policzyliśmy – po wojnie zbudowano w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów. Większość powstała w duchu reformatorskiego Soboru Watykańskiego II. I choć budowle sakralne znacząco wpłynęły na krajobraz, pozostają na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze.

W czasach PRL wznoszenie kościołów było jedną z form protestu. Ilość prowadzonych budów świątyń katolickich była wprost proporcjonalna do skali protestów przeciwko władzy. Tylko w latach 80., w okresie po powstaniu „Solidarności”, zainicjowano budowę ponad tysiąca świątyń! Większość wzniesiono wyłącznie dzięki oddolnym działaniom parafian. Wspólnoty wiernych były zaangażowane w proces powstawania kościołów od samego początku – ludzie organizowali się, wyłaniali projekty, masowo uczestniczyli w budowach, finansowali je.

Tysiące zbudowanych wspólnie posoborowych kościołów nazwaliśmy Architekturą VII Dnia. Teraz piszemy ich historię. Ten społeczny wysiłek zmaterializowany w czasach kiedy crowdsourcing, crowdfunding czy inne metody społecznościowego samoorganizowania i zaspokajania potrzeb lokalnych nie były jeszcze nazwane, zasługuje na to, by o nim pamiętać.

Celem strony architektura7dnia.pl jest zebranie jak największej ilości wspomnień i oryginalnych zdjęć upamiętniających powstawanie polskich powojennych świątyń. Naszą ambicją jest stworzenie publikacji, zawierającej najciekawsze wspomnienia. Liczymy również na pomoc w udoskonaleniu bazy danych kościołów – do niektórych informacji nie jesteśmy zdolni dotrzeć samodzielnie.

Więcej informacji o projekcie: Architektura VII Dnia

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.