Świat się zmienia i to coraz szybciej. W ciągu zaledwie kilkunastu lat wiele miejsc na Ziemi zmieniło się nie do poznania. Nie zawsze zdajemy sobie z tego jednak sprawę, ponieważ po prostu przyzwyczajamy się do pewnych zmian. Inaczej wygląda to, kiedy spojrzymy na świat z góry, np. na robione co roku zdjęcia satelitarne. Pomoże nam w tym Google Earth Timelapse.

Usługa Google Earth Timelapse ruszyła w 2013 roku i zawiera zdjęcia satelitarne praktycznie całego świata od 1984 roku do 2016. Dzięki pełnej synchronizacji możemy zobaczyć dokładnie jak zmieniały się poszczególne miejsca na przestrzeni lat.

Pod względem funkcji usługa jest podobna do Google Map, ale same zdjęcia satelitarne są znacznie gorszej jakości – przynajmniej w dostępnej online wersji. Dlatego też nie wszędzie widać zakres zmian jakie nastąpiły (zwłaszcza w miastach). Kiepsko wypada również Polska, chociaż sporo zmian można zobaczyć – budowę autostrad, Stadionu Narodowego czy też rozbudowy lotnisk.

Najlepiej zmiany widoczne są np. w Dubaju, największych amerykańskich miastach oraz w przypadku np. Jeziora Aralskiego.

Przedstawione na mapach zdjęcia pochodzą z 5 różnych satelitów. Większość to efekt pracy satelitów typu Landsat. Dodatkowo zdjęcia z lat 2015-2016 wzbogacono o kilka zrobionych przez satelitę Sentinel-2A.

Chociaż samo narzędzie powstało jako demonstracja stworzonego przez Google z myślą o naukowcach Earth Engine, oglądanie map z ostatnich 32 lat to świetna rozrywka dla każdego.

Całą mapę znajdziecie poniżej, lub na stronie – Google Earth Timelapse

A tutaj kilka filmików (w formie playlisty) z najciekawszymi miejscami wybranymi przez Google

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.