Każdy, kto chciałby na poważnie zająć się fotografią, powinien zwrócić uwagę na aparaty pełnoklatkowe. Choć tego typu sprzęt nie jest tani, to jednak oferuje fotografowi duże możliwości. Poza tym na rynku nie brakuje modeli z matrycą FF, których stosunek jakości do ceny wypada naprawdę korzystnie. Jak wybrać ten najlepszy?

Aparat z pełnoklatkową matrycą może być lustrzanką lub bezlusterkowcem, a jego cena – wahać się od około trzech do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mowa tutaj zatem o zróżnicowanej grupie produktów, które mogą zainteresować nie tylko profesjonalistów, ale również tych nieco mniej doświadczonych fotografów. Niezależnie o których z nich mowa, aparat pełnoklatkowy będzie dobrym wyborem, jeśli potrzebują uniwersalnego sprzętu głównie do sesji w plenerze, ślubnych czy okolicznościowych; gdy priorytetem jest mniejsza waga i wielkość urządzenia, czy też możliwość wykonywania świetnych zbliżeń i zdjęć podczas ruchu obserwowanego obiektu, co do zasady lepiej sprawdzi się matryca APS-C. Osoby zdecydowane na pełną klatkę, powinny przyjrzeć się jej zaletom oraz najważniejszym parametrom – ułatwi im to wybór najlepszego dla siebie modelu aparatu.

Sony

Istota i zalety aparatów pełnoklatkowych

Aparaty pełnoklatkowe to takie, które korzystają z matrycy o rozmiarach 36×24 mm, czyli odpowiadającej 35-milimetrowej klatce filmu małoobrazkowego. Rozmiary te są zatem o wiele większe niż w sensorze APS-C, Micro 4/3 oraz 1/2.5”, który jest instalowany w wielu smartfonach. W ich przypadku wynoszą one odpowiednio: 23,5×15,7 mm, 17,3×13 mm oraz 5,76×4,29 mm, co przekłada się na wielkość powierzchni równą: 370 mm², 225 mm² i 25 mm².

Z powyższego wynika, że w pełnej klatce piksele mają większe rozmiary i są rozmieszczone na większej powierzchni (aż 864 mm²) niż w przypadku mniejszych matryc. Jednocześnie istnieje tu możliwość zachowania takiej samej rozdzielczości, dzięki czemu matryca może zarejestrować znacznie więcej informacji. To z kolei przekłada się na większą rozpiętość tonalną, mniejszą liczbę szumów przy wysokich czułościach ISO i dokładniejsze odwzorowanie kolorów. Dzięki temu uzyskiwany jest również lepszy efekt bokeh i znacznie szerszy zakres edycji zdjęć, zwłaszcza przy fotografowaniu w RAW-ach.

Sony

Wyróżnikiem aparatów pełnoklatkowych jest ich duża matryca i to właśnie ona zapewnia fotografom tak szeroki zestaw korzyści.

Wybór aparatu z matrycą pełnoklatkową

Aparaty z matrycą pełnoklatkową sprawdzają się przede wszystkim u fotografów, którzy są świadomi potencjału takiego sprzętu i często wykonują zdjęcia w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Warto jednak pamiętać, że możliwości urządzenia zależą również od optyki, a także wielu innych parametrów. Dlatego decydując się na aparat pełnoklatkowy trzeba zwrócić uwagę nie tylko na producenta matrycy i jej jakość, ale również szereg innych aspektów, które są istotne w przypadku każdego innego aparatu.

Lepszy będzie bezlusterkowiec czy lustrzanka? Do wykonywania jakiego typu zdjęć ma służyć aparat? Jaki jest akceptowany przedział cenowy sprzętu? Które z dodatkowych funkcji są priorytetem? To najważniejsze, ale wciąż nie wszystkie pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć poszukując najlepszego dla siebie modelu. Co ważne, to przede wszystkim od tych odpowiedzi zależy, jakie parametry aparatu będą w danym przypadku szczególnie istotne.

Sony

Warto podkreślić, że na rynku sprzętu fotograficznego w ostatnich latach wiele się zmieniło, przez co na pewne kwestie należy dziś spojrzeć inaczej. Obecnie jest na przykład tak, że oczekując najwyższej jakości zdjęć nie trzeba nosić ze sobą dużego, ciężkiego sprzętu. W takim wypadku można wybrać stosunkowo lekki pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających fotografów.

Aparaty bezlusterkowe z matrycą pełnoklatkową od SONY

Bogaty wybór aparatów z matrycą pełnoklatkową oferuje przede wszystkim firma Sony. Na jej ofertę składa się kilkanaście wysokiej jakości bezlusterkowców pełnoklatkowych z szerokiego przedziału cenowego, które mogą zainteresować zarówno absolutnych profesjonalistów, jak i nieco mniej doświadczonych fotografów. Można w niej znaleźć między innymi: model Sony α7C, czyli aparat z najmniejszym i najlżejszym na świecie systemem pełnoklatkowym, aparat Sony α7R IV o rozdzielczości aż 61 megapikseli, czy też tańszy model Sony α7 III z mocowaniem typu E.

Pod adresem:  www.scentre.pl/shop/category/list?kategoria=aparaty_pelnoklatkowe&pii_page=1 można zapoznać się ze szczegółami oferty aparatów pełnoklatkowych od Sony. Po kliknięciu w wybrany model wyświetli się jego szczegółowy opis, co pozwoli zapoznać się z najważniejszymi parametrami aparatu.

Sony

Podziel się.