Ciężko powiedzieć, czy jest jakieś jedno, najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne zdjęcie w historii. Jednak bez wątpienia zdjęcie wykonane 20 września 1932 roku na szczycie Rockefeller Center przez Charlesa C. Ebbetsa jest jednym z tych najbardziej rozpoznawalnych. Ciężko znaleźć kogoś kto nigdy go nie widział. Mało kto zna jednak jego historię.

Fotografia powstała 20 września 1932 roku w ostatnich miesiącach prac nad RCA Building (dzisiaj znanym jako GE Building), czyli najwyższym budynkiem kompleksu Rockefeller Center. Tego dnia 27-letni fotograf Charles C. Ebbets wdrapał się wraz z robotnikami na najwyższy ówcześnie punkt powstającego wieżowca (dokładnie na 69 piętro) z zamiarem wykonania kilku zdjęć promujących kompleks.

Fotograf wykonał kilka zdjęć robotników w trakcie prac, ale nie były one aż tak dobre i nie wyróżniały się na tle innych zdjęć z prac nad wieżowcami w Nowym Jorku. Dopiero zdjęcie przedstawiające 11 robotników jedzących lunch i siedzących obok siebie jak gdyby nigdy nic na metalowej belce zawieszonej 256 m nad ziemią przeszło do historii i stało się ikoną fotografii.

Najsłynniejsze zdjęcie wykonane przez Charlesa C. Ebbetsa 20 września 1932 roku na szczycie Rockefeller Center (fot. Charles C. Ebbets)
Najsłynniejsze zdjęcie wykonane przez Charlesa C. Ebbetsa 20 września 1932 roku na szczycie Rockefeller Center (fot. Charles C. Ebbets)

Istnieje wiele teorii mówiących o tym jak powstało zdjęcie. Jedna z nich, najbardziej „romantyczna” mówi, że fotograf wykonał po prostu normalne zdjęcie robotników w trakcie zwyczajnego lunchu. O ile teoria ta wydaje się najfajniejsza, jest mało prawdopodobne aby w pełni odpowiadała prawdzie.

Bardziej prawdopodobna teoria mówi, że fotograf sam ustawił robotników i zachęcił ich do zjedzenia lunchu na wysokości, aby z jednej strony pokazać to jak niesamowita jest praca na takiej wysokości, ale z drugiej, aby przedstawić zwyczajnych ludzi, którzy tworzą niezwykłe rzeczy. Inna teoria mówi natomiast, że robotnicy widzący fotografa zaczęli się przed nim popisywać i pozować, udając, że odpoczywają, śpią, albo uprawiają sporty na wysokości.

Jedno z kilku zdjęć wykonanych przez Charlesa C. Ebbetsa 20 września 1932 roku na szczycie Rockefeller Center (fot. Charles C. Ebbets)
Jedno z kilku zdjęć wykonanych przez Charlesa C. Ebbetsa 20 września 1932 roku na szczycie Rockefeller Center (fot. Charles C. Ebbets)

Według innej, obalonej już teorii, zdjęcie miało powstać… w studiu fotograficznym. Krążąca przez lata teoria została jednak obalona przez rodzinę fotografa, która udostępniła rachunki, negatywy i dokumenty potwierdzające autentyczność zdjęcia.

Niezależnie od tego która wersja jest prawdziwa, zdjęcie zatytułowane „Lunch atop a Skyscraper” stało się ikoną i jednym z najsłynniejszych zdjęć w historii. Wielokrotnie reprodukowane, przerabiane i parodiowane zapisało się w historii nie tylko Nowego Jorku i Rockefeller Center, ale również fotografii.

Zdjęcie przedstawiające robotnika odpoczywającego podczas budowy Rockefeller Center. Według opisu zdjęcie wykonano 29 września 1932 roku (fot. nieznany)
Zdjęcie przedstawiające robotnika odpoczywającego podczas budowy Rockefeller Center. Według opisu zdjęcie wykonano 29 września 1932 roku (fot. nieznany)

Dlaczego tak się stało? Ponieważ można powiedzieć, że jest to zdjęcie idealne. Z jednej strony pokazuje jak powstawały wieżowce w latach 30. – robotnicy bez zabezpieczeń pracowali na wysokościach kilkuset metrów i, o dziwo dochodziło do niewielu wypadków. Dodatkow przedstawieni na zdjęciu robotnicy wyglądają jakby zwyczajnie jedli lunch, ale robią to w niezwykłym miejscu.

Istotna jest również aura tajemnicy otaczająca zdjęcie. Chociaż znany jest fotograf, któremu przypisuje się wykonanie fotografii, nawet obecny właściciel szklanego negatywu (Corbis) i rodzina fotografa nie mogą w pełni tego faktu potwierdzić, ponieważ tego dnia na szczycie RCA Building znajdowało się podobno aż 3 fotografów, którzy ze sobą współpracowali.

Charles Clyde Ebbets – amerykański fotograf (ur. 18 sierpnia 1905 roku, zm. 14 lipca 1978 roku). Przez całe życie zajmował się fotografią i wykonał setki fotografii, ale zdjęcie „Lunch atop a Skyscraper” uznawane jest za jego największe dzieło.

Charles Clyde Ebbets w trakcie robienia zdjęć na Rockefeller Center
Charles Clyde Ebbets w trakcie robienia zdjęć na Rockefeller Center

Przez lata tajemnicą były również nazwiska 11 robotników uwidocznionych na tym zdjęciu i kilku innych wykonanych tego dnia. Dopiero na początku XXI wieku udało się odkryć imiona kilku z nich. Według dostępnych współcześnie informacji uważa się, że trzecim robotnikiem od lewej jest Joseph Eckner, czwartym Michael Breheny, piątym Albin Svensson a szóstym Peter Rice. Pierwszym robotnikiem od prawej jest Słowak, Gusti (Gustáv) Popovič, który miał wysłać fotografię do swojej żony z dopiskiem „Kochana Marysieńko, nic się o mnie nie martw. Jak widzisz, ciągle mam butelkę w ręku. Całuję, Gustav.” Trzecim robotnikiem od prawej jest Joe Curtis, czwartym Francis Michael Rafferty, a piątym Stretch Donahue.

Fotografia „Lunch atop a Skyscraper” uznawana jest za jedną z najsłynniejszych w historii. Jej reprodukcje i karykatury można spotkać wszędzie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.