Charakterystyczny widok zielonych wzgórz, niebieskiego nieba i delikatnych białych chmur, który witał każdego użytkownika systemu operacyjnego Windows XP zna chyba każdy. Wykonane w 1996 roku zdjęcie autorstwa Charlesa O’Reara jest prawdopodobnie najczęściej oglądanym zdjęciem w historii.

Windows XP miał swoją premierę 25 października 2001 roku. Pierwszym widokiem po pierwszym załadowaniu systemu dla każdego użytkownika była charakterystyczna tapeta o nazwie Bliss. Zdjęcie przedstawia zielone wzgórza pokryte trawą, a nad nimi niebieskie niebo z kilkoma białymi chmurami. Fotografia ta była oficjalnym zdjęciem i podstawową tapetą w systemie Windows XP.

Historia zdjęcia zaczęła się w styczniu 1996 roku. Fotograf Charles O’Rear jechał drogą numer 12 przez Dolinę Napa w Kalifornii, na północ od San Francisco z zamiarem sfotografowania okolicznych winnic. Zdjęcia robił z myślą o albumie fotograficznym i książce poświęconej okolicznym winnicom.

Bliss (fot. Charles O'Rear/Microsoft)
Bliss (fot. Charles O’Rear/Microsoft)

W pewnym momencie zauważył fragment pól na których nie było winnic, ponieważ usunięto je kilka lat wcześniej, ponieważ zostały zaatakowane przez mszyce Filoksera winiec. Ze względu na silne opady deszczu, trawa na polach była wyjątkowo równa i zielona. O’Rear zatrzymał się na poboczu i rozstawił statyw z aparatem średnioformatowym Mamiya RZ67. Wykonał 4 zdjęcia, które uwiecznił na filmie Fujifilm Velvia, cechującym się bardzo intensywnymi kolorami. Następnie wsiadł z powrotem do samochodu i udał się do swojej dziewczyny Daphne Irwin, mieszkającej w San Francisco.

Zdjęcia zielonych pól nie zostały wykorzystane w książce, więc O’Rear postanowił sprzedać je przez firmę Westlight, która sprzedawała zdjęcia stockowe. W 1998 roku firmę kupiła agencja Corbis, a w 2000 roku z fotografem skontaktował się poprzez platformę zespół projektujący system Microsoft Windows XP z pytaniem o możliwość nabycia pełnych praw do dwóch jego zdjęć (a nie licencji na ich wykorzystanie). Fotografie miały zostać wykorzystane w najnowszym systemie.

Pulpit Windows XP
Pulpit Windows XP

Nie jest dokładnie znana kwota, za jako zakupiono pełną licencję do zdjęcia zielonych wzgórz i jeszcze jednego zdjęcia, ale prawdopodobnie była to sześciocyfrowa suma poniżej 500 tys. dolarów. Gdy O’Rear sprzedawał prawa do swoich zdjęć, ani on, ani przedstawiciele Microsoftu nie mieli pojęcia, że zdjęcia te staną się tak popularne. Zdjęcie przedstawiające zielone pola zostało nazwane przez Microsoft Bliss.

Historia zdjęcia nie kończy się jednak na sprzedaży praw do niego. W ramach umowy, O’Rear miał przekazać oryginał zdjęcia firmie Microsoft. Wymagało to przesłania pocztą dokumentów wraz z negatywem. Gdy jednak firmy kurierskie dowiadywały się jak wartościowa jest ta paczka, odmawiały wykonania usługi. W tej sytuacji przedstawiciele Microsoftu podjęli decyzję, że najlepiej będzie, jeśli fotograf dostarczy zdjęcie osobiście. Kupili więc bilety lotnicze dla O’Reara, który sam dotarł do siedziby Microsoftu w Seattle, aby przekazać stosowne dokumenty.

Według dostępnych informacji, zdjęcie nigdy nie było cyfrowo przerabiane – ani przez O’Reara po wykonaniu, ani przez agencję czy też Microsoft. Swoje żywe i wręcz nienaturalne kolory zawdzięcza tylko i wyłącznie warunkom jakie panowały i wykorzystanemu filmowi, który charakteryzuje się żywimy barwami. Samo zdjęcie zostało jedynie nieznacznie skadrowane, ale nastąpiło to już po umieszczeniu go w bazie Corbis.

Szacuje się, że zdjęcie zostało wyświetlone ponad miliardowi osób, co czyni je prawdopodobnie najczęściej oglądanym zdjęciem w historii. Chociaż system Windows XP zakończył swoje istnienie w 2014 roku (zakończenie wsparcia technicznego), charakterystyczna tapeta na stałe wpisała się już w historię popkultury, stając się częścią memów, grafik, reklam itp. Co istotne, można ją też wciąż znaleźć na wielu komputerach, które mimo braku wsparcia, dalej korzystają z systemu Windows XP.

Charles O’Rear (ur. 26 listopada 1941 roku) – amerykański fotograf. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 10 lat. W wieku 16 lat uzyskał licencję pilota, a zawodowo po studiach zaczął pracę jako fotoreporter. W 1971 roku po raz pierwszy zaczął współpracować z National Geographic.  W 1978 roku na zlecenie National Geographic po raz pierwszy wykonywał zdjęcia w Dolinie Napa, gdzie zainteresował się fotografowaniem winnic. Od 1989 roku wydał 10 książek fotograficznych. Jego żoną jest Daphne Irwin.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.