W Rosji znaleźć można wiele cmentarzysk sprzętu oraz opuszczonych miejsc. W 2011 roku bloger o nicku Ratmirfoto odnalazł w okolicach miasta Perm, w środkowej Rosji bazę remontową dla statków i wodolotów pływających niegdyś po okolicznych rzekach. Określenie baza remontowa jest jednak bardzo na wyrost, ponieważ w praktyce jest to po prostu cmentarzysko.

Zdjęcia wykonano w Zaoziorskiej bazie remontowej – stąd mylnie zdjęcia te są opisywane czasami jako wykonane w Zaoziorsku w północno-zachodniej Rosji. Baza znajduje się nad rzeką Kama i jest (przynajmniej w 2011 roku była) domem dla kilkunastu wodolotów oraz statków rzecznych.

Zapomniane wodoloty w mieście Perm (fot. Ratmirfoto)

Zapomniane wodoloty w mieście Perm (fot. Ratmirfoto)

Oficjalnie, wycofane prawdopodobnie w latach 90. wodoloty typu Woschod i Meteor zostały zakonserwowane i zmagazynowane. W praktyce wystarczy spojrzeć na zdjęcia aby przekonać się, że niegdyś jedne z najsłynniejszych radzieckich wodolotów obecnie niszczeją i prawdopodobnie nigdy nie wrócą do służby.

Oprócz wodolotów na zdjęciach widać wiele innych statków zarówno pasażerskich jak i towarowych. Widać, że większość z nich jest w opłakanym stanie. Wodoloty również nie wyglądają najlepiej – w niektórych brakuje szyb, przez co do środka dostają się liście, bród i woda, dodatkowo je niszcząc.

Co ciekawe wewnątrz jednostek znaleźć można całe wyposażenie oraz sporo dokumentów, broszur i innych papierów z lat 90..

Wodoloty typu Meteor wprowadzono do eksploatacji w 1961 roku. Zaprojektował je Rostisław Aleksiejew, twórca ekranoplanów. Produkcję kontynuowano do 1991 roku i ostatecznie zamknięto ją na 400 jednostkach. Chociaż do eksploatacji weszło wiele nowszych konstrukcji, niektóre wodoloty tego typu pozostają w służbie.

Meteory mają 34 m długości i masę ponad 50 ton. W zależności od wersji mogły zabrać od 78 do 123 pasażerów. Napęd stanowiły dwa silniki diesla o mocy od 1800 do 2200 KM zapewniające prędkość maksymalną 108 km/h lub eksploatacyjną około 58-62 km/h.

Cmentarzysko statków w mieście Perm (fot. Ratmirfoto)

Cmentarzysko statków w mieście Perm (fot. Ratmirfoto)

Wodoloty typu Woschod (Wschód) wprowadzono do eksploatacji w połowie lat 70. – pierwszy wodolot zbudowano w 1973 roku. Łącznie zbudowano 150 egzemplarzy, które wykorzystywano do lat 90., kiedy to wycofano je z powodu wysokich kosztów eksploatacji.

Woschody miały 27 m długości i masę 28 ton. Mogły zabrać na pokład 71 pasażerów. Napęd stanowił silnik o mocy 1000 KM, pozwalający na osiągnięcie prędkości 65 km/h i zasięg 500 km.

Oba typy wodolotów były eksportowane do różnych państw na całym świecie (w tym również do Polski). Kilka egzemplarzy cały czas pozostaje w eksploatacji.

Źródło zdjęć

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.