Każdy kto kiedykolwiek korzystał z którejś wersji systemu operacyjnego Windows od Microsoftu, na pewno chociaż przez chwilę korzystał z przeglądarki Internet Explorer. Czy to jako głównej przeglądarki, czy też tylko po to aby ściągnąć inną, ulubioną przeglądarkę. 15 czerwca 2022 roku przeglądarka ta odeszła jednak do lamusa, wraz z zakończeniem wsparcia dla niej ze strony Microsoftu.

Windows 95 oficjalnie zadebiutował 14 lipca 1995 roku, a 24 sierpnia 1995 roku trafił do odbiorców. Jedną z części składowych systemu firmy Microsoft była przeglądarka internetowa Internet Explorer. Jej pierwsza wersja była gotowa 16 kwietnia 1995 roku, ale dopiero 16 sierpnia 1995 roku gotowa była wersja, którą zaprezentowano 23 sierpnia 1995 roku wraz z premierą systemu Windows 95.

Program napisano na bazie kody Mosaic od firmy Spyglass. W wydanej pod koniec roku wersji 2.0 przeglądarki pojawiło się spolszczenie oraz obsługa polskich znaków. Przez długi czas, Internet Explorer połączony był z programem pocztowym i czytnikiem grup dyskusyjnych, jednak od wersji 7.0 dodatkowe funkcje stały się niezależne.

Internet Explorer
Internet Explorer

Od premiery, Internet Explorer był częścią systemu Windows niezależnie od wersji. Nie można było jej odinstalować, a wiele programów wymagało jej do poprawnego funkcjonowania. Do 2003 roku IE był najpopularniejszym programem do przeglądania internetu. Z czasem rozwój przeglądarek innych firm sprawił, że wiekowy Internet Explorer zaczął tracić rynek. W szczytowym okresie program miał 95% udziału w rynku.

17 marca 2015 Microsoft ogłosił, że Internet Explorer zastąpi nowa przeglądarka, Microsoft Edge, wydany oficjalnie 29 lipca 2015 roku. Przez kilka kolejnych lat poczciwy IE był dalej wspierany, ale Microsoft ograniczał się do poprawek bezpieczeństwa. W 2021 roku zapowiedziano jednak całkowite wstrzymanie wsparcia dla przeglądarki. Nastąpiło to 15 czerwca 2022 roku. Od tego dnia Internet Explorer nie otrzymuje już żadnych poprawek, nawet bezpieczeństwa. Do 2029 roku Microsoft zamierza jedynie wspierać specjalne wersje przeglądarki wykorzystywane w systemach serwerowych.

Jak widać nasz portal nie współpracuje z Internet Explorer
Jak widać nasz portal nie współpracuje z Internet Explorer

Na przestrzeni lat Internet Explorer z najpopularniejszej przeglądarki stał się obiektem żartów i drwin. Programy innych firm były szybsze i sprawniejsze, a sam IE stał się bardziej przeglądarką dla przestarzałych systemów operacyjnych i stron, oraz… najszybszym sposobem na ściągnięcie i zainstalowanie innej przeglądarki w systemie.

A na koniec trochę humoru 😉


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.