Znajdujące się na wyspie Vágar będącej częścią archipelagu Wysp Owczych jezioro Sørvágsvatn jest największym zbiornikiem wodnym archipelagu. Ze względu na swoje położenie, znajduje się około 40 m nad poziomem morza z którym łączy się wodospadem.

Wyspa Vágar jest trzecią co do wielkości wyspą Archipelagu Wysp Owczych i ma powierzchnię 177,16 km². Zamieszkuje ją około 3000 osób (dane z 2014 roku). Na wyspie znajduje się jedyne lotnisko w całym archipelagu – Vágar Lufthavn (pol. Port Lotniczy Vágar) oraz dwa największe jeziora Wysp Owczych – Sørvágsvatn i Fjallavatn.

Jezioro Sørvágsvatn

Jezioro Sørvágsvatn

Jezioro Sørvágsvatn ma powierzchnię 3.56 km², czyli ponad trzy razy więcej od jeziora Fjallavatn. Jego średnia głębokość wynosi 27,5 m, a maksymalna 59 m. Jezioro znajduje się tuż przy brzegu wyspy, około 40 metrów nad poziomem morza, z którym łączy się niewielkim wodospadem Bøsdalafossur. Ze względu na swoje położenie, zwłaszcza z powietrza prezentuje się niesamowicie.

Oficjalna nazwa jeziora to Sørvágsvatn i prawdopodobnie pochodzi od wioski Sørvágur, znajdującej się na zachodzie wyspy. Miasteczko liczy zaledwie 991 mieszkańców (dane z 2015 roku). Pierwsze osady założone w tym miejscu przez wikingów zaczęły powstawać na przełomie IX i X wieku. W 1886 roku w miasteczku zbudowano kościół, który przetrwał do naszych czasów.

Jezioro Sørvágsvatn

Jezioro Sørvágsvatn

Jezioro znane jest również pod nazwą Leitisvatn, nadaną mu przez mieszkańców miasteczka Miðvágur. Nazwa ma pochodzić od nazwy terenów otaczających jezioro – Leiti.

Między miasteczkiem Sørvágur a jeziorem znajduje się jedyne lotnisko na Wyspach Owczych – Vágar Lufthavn. Zbudowano je podczas II wojny światowej, kiedy archipelag został przejęty przez Wielką Brytanię w ramach Operacji Valentine. Celem operacji było zajęcie duńskich i norweskich wysp na Atlantyku, które po kapitulacji Danii i Norwegii w 1940 roku mogły zostać zajęte przez Niemców.

Jezioro Sørvágsvatn

Jezioro Sørvágsvatn

Lotnisko i okoliczne tereny zostały objęte ścisłą tajemnicą, ponieważ dzięki swojemu położeniu było niewidoczne dla statków i okrętów przepływających w pobliżu wyspy. Po zakończeniu wojny bazę opuszczono i pozostawiono własnemu losowi do 1963 roku. Starą bazę odbudowano wówczas i zamieniono w cywilny port lotniczy funkcjonujący do dnia dzisiejszego.

Obecnie dysponuje pasem o długości 1800 m lotnisko jest bazą linii lotniczych Atlantic Airways, dysponujących obecnie trzema samolotami – dwoma Airbusami A319-100 i jednym A320-200. Wprowadzenie tych maszyn do eksploatacji wymusiło znaczące rozbudowanie lotniska i wydłużenie pasu startowego.