Okręty podwodne nie są najpopularniejszym tematem książek poświęconych historii uzbrojenia. O ile o niemieckich u-bootach powstało wiele publikacji, tak ciekawych książek poświęconych wszystkim okrętom podwodnym jest niewiele. Na szczęście Najsłynniejsze okręty podwodne autorstwa Davida Rossa zmieniają te statystyki.

Książka ta jest kolejną pozycją z serii Panorama techniki wojskowej od wydawnictwa Almapress. Na ponad 220 stronach opisano 52 okręty podwodne, poczynając od Turtle, przez HL Hunley, pierwsze u-booty, mało znane alianckie okręty podwodne, w tym francuski krążownik podwodny Surcouf, aż po okręty z napędem atomowym i nowoczesne konwencjonalne jednostki.

Dobór okrętów jest ciekawy i praktycznie pokrywa większość najważniejszych jednostek, jakie powstały. Niestety zabrakło polskich okrętów podwodnych, choćby słynnego ORP Orzeł, oraz innych, bardziej egzotycznych jednostek. Z drugiej strony znajdziemy tu nie aż tak znane pierwsze okręty podwodne produkcji amerykańskiej oraz przegląd najważniejszych niemieckich u-bootów. Wśród nieobecnych brakuje również radzieckich okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej oraz pierwszych sowieckich jednostek o napędzie atomowym. Wyraźnie więc widać, że autor skupiał się bardziej na zachodnich konstrukcjach, ograniczając się do opisania tylko kilku najważniejszych sowieckich okrętów.

Każdy opis zawiera rzut boczny okrętu, zdjęcia oraz wszystkie najważniejsze dane techniczne danej jednostki. Opisy dotyczą albo konkretnych okrętów, wyprodukowanych w pojedynczych egzemplarzach, lub wybranych jednostek danego typu. Oprócz informacji o poszczególnych jednostkach, w książce znajdziemy wiele informacji pozwalających na lepsze zrozumienie historii rozwoju okrętów podwodnych.

Przedstawione informacje są wystarczające do poznania opisywanych okrętów, ale na pewno nie wyczerpują tematu. Można śmiało powiedzieć, że autor całkiem nieźle zachował równowagę między przystępnym, a bardzo monograficznym przekazem. Dzięki temu książka ta powinna przypaść do gustu zarówno osobom obeznanym z tematyką okrętów podwodnych jak i nowicjuszom.

Najsłynniejsze okręty podwodne to jedna z najciekawszych książek z serii Panorama techniki wojskowej. Wyróżnią ją przede wszystkim tematyka, ponieważ leksykonów poświęconych okrętom podwodnych jest bardzo mało – a jak już, często są to wyjątkowo stare publikacje. W tym przypadku w nasze ręce trafia zupełnie nowa książka (oryginalne wydanie z 2016 roku, a polskie z 2017).

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie wydawnictwa – Najsłynniejsze okręty podwodne

Najsłynniejsze okręty podwodne

Najsłynniejsze okręty podwodne

8.0 Warta lektury

Najsłynniejsze okręty podwodne to jedna z najciekawszych książek z serii Panorama techniki wojskowej. Wyróżnią ją przede wszystkim tematyka, ponieważ leksykonów poświęconych okrętom podwodnych jest bardzo mało

  • 8
  • Ocena użytkowników (0 głosów) 0
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.