Na początku XX wieku, austriacki zegarmistrz Franz Pfannl postanowił zaprojektować miniaturowy pistolet do samoobrony. Aby maksymalnie zmniejszyć rozmiar, stworzył broń strzelającą nabojami kalibru 2,7 mm, których moc była mniejsza niż… uderzenie pięścią.

Pfannl urodził się w 1867 roku w niewielkiej wsi Stein, a po ukończeniu edukacji został zegarmistrzem. Dzięki umiejętności pracy z małymi i precyzyjnymi mechanizmami zegarków, na początku XX wieku postanowił zaprojektować niewielki pistolet, który miał służyć do samoobrony. Pomysł ten nie był nowością, ponieważ wiele firm, a nawet drobni rusznikarze projektowali podobne pistolety na całym świecie. Powodem była stosunkowo duża przestępczość w miastach.

Miniaturowy pistolet 2.7 mm Kolibri Pistol (fot. Staffan Vilcans)
Miniaturowy pistolet 2.7 mm Kolibri Pistol (fot. Staffan Vilcans)

O ile większość miniaturowych pistoletów dopasowana była do istniejącej amunicji, lub jedynie tylko trochę pomniejszonych naboi, tak Pfannl zaprojektował swój pistolet pod nowy nabój 2,7 mm x 9 mm Kolibri, opatentowany w 1910 roku. Jest to prawdopodobnie najmniejszy pocisk centralnego zapłonu jaki kiedykolwiek zaprojektowano. Jego waga wynosi zaledwie 194 miligramy (waga całego naboju wynosiła podobno 5 gramów), a prędkość wylotowa około 200 m/s, co oznaczało, że pocisk dysponował energią początkową… 4 J, czyli mniej niż uderzenie pięścią (średnio 10-15 J).

Sam pistolet powstał dosłownie wokół pocisku. Dysponował magazynkiem na 5 naboi (w magazynku mieści się 6-7 naboi, ale broń zaczynała się wówczas zacinać) i lufą długości 7,62 cm. Broń mimo marketingu nie zyskała popularności ponieważ była po prostu za słaba i nie dysponowała żadną mocą obalającą – chyba, że jakimś cudem udałoby się wycelować i trafić np. w twarz przeciwnika. Mikroskopijny zasięg i ogólnie niezbyt duża celność dodatkowo zniechęcały do wykorzystania pistoletów. Mimo to, do wybuchu I wojny światowej powstało około 1000 egzemplarzy tych pistoletów.

Miniaturowy pistolet 2.7 mm Kolibri Pistol
Miniaturowy pistolet 2.7 mm Kolibri Pistol

Po wojnie, w latach 20. Pfannl kontynuował prace nad miniaturowymi pistoletami, ale tym razem postanowił zaprojektować nieco większe pociski kalibru 3 mm, a w 1925 roku 4 mm. Nowe naboje wymagały zaprojektowania nowych pistoletów, ale dalej nie zyskały popularności, nawet w porównaniu do kompletnie nieprzydatnego 2,7 mm Kolibri Pistol.

Franz Pfannl przeżył kolejną wojenną zawieruchę w Europie i dożył sędziwego wieku 94 lat i zmarł w 1961 roku. Jego pistolety są dzisiaj cennymi przedmiotami kolekcjonerskimi, osiągającymi na aukcjach ceny nawet ponad 3500 dolarów.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.