Nowoczesne i profesjonalne przyrządy optyczne zwiększają funkcjonalność każdej jednostki broni. Specjalistyczny kolimator zapewnia bowiem doskonałą precyzję, minimalizując jednocześnie czas potrzebny do przyjęcia odpowiedniej pozycji. Jednak, aby to urządzenia przyniosło oczekiwane rezultaty, musi zostać rzetelnie dobrane i skalibrowane. W dzisiejszym artykule prezentujemy szereg praktycznych wskazówek, dla wszystkich osób, które planują zakup kolimatora!

Czym jest kolimator?

Celownik kolimatorowy, czyli po prostu kolimator, jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych przyrządów celowniczych – szczerbinki lub muszki. Urządzenie to bazuje na zjawisku kolimacji, uzyskując w ten sposób skupioną wiązkę światła, cechująca się  niską rozbieżnością. W związku z tym, kolimatory posiadają prosty układ elektroniczny, zasilany najczęściej baterią. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Finalnych benefitów jest naprawdę sporo. Użytkownicy celowników kolimatorowych mogą doświadczyć znacznego skrócenia czasu reakcji, co jest szczególnie ważne w przypadku służb mundurowych, ale również myśliwych lub miłośników strzelectwa sportowego.

Karabinek z kolimatorem (fot. Katarzyna Ośka/depositphotos.com)
Karabinek z kolimatorem (fot. Katarzyna Ośka/depositphotos.com)

Kolejnym elementem przewagi kolimatorów jest ogromna intuicyjność obsługi oraz poprawa widoczności, zwłaszcza podczas pracy po zmroku lub w obiektach o ograniczonym dostępie światła. Co więcej, profesjonalni dostawcy urządzeń zapewniają bogaty wybór modeli, umożliwiając pełne dopasowanie kolimatora do danego modelu broni. Zatem, jak wyselekcjonować właściwy kolimator?

Jak wybrać idealny celownik kolimatorowy?

Podstawowym kryterium tak istotnej inwestycji jest samo zastosowanie urządzenia i warunki przyszłego użytkowania. Biorąc to pod uwagę, wyróżnia się 3 rodzaje kolimatorów, które różnią się pod względem funkcjonalności. Co to oznacza w praktyce?
Pierwszym przykładem urządzenia celownika kolimatorowego jest układ zamknięty. Taka budowa umożliwia instalację rozwiązań powiększających, zabezpieczając jednocześnie wzrok przed uciążliwym działaniem promieni słonecznych. W konsekwencji, kolimatory zamknięte są najczęściej wybierane przed przedstawicieli wszelkiego rodzaju kół myśliwskich.

Kolejny model wyróżnia się już układem otwartym. W tym przypadku użytkownik otrzymuje doskonałą widoczność całej przestrzeni, nie ograniczając się wyłącznie do danego obszaru. Kolimatory otwarte są niezwykle proste w budowie, wykorzystując wytrzymałą ramkę, a także szybkę i specjalną diodę.

Karabinek z kolimatorem (fot. Maksym Stukonozhenko/depositphotos.com)
Karabinek z kolimatorem (fot. Maksym Stukonozhenko/depositphotos.com)

Finalnym modelem jest hologram, dedykowany przede wszystkim działaniu na większych odległościach. Chociaż hologram należy do grupy kolimatorów otwartych, jego budowa przekłada się na nieco inne efekty. W rezultacie, wspomniany punkt przenika przez sam hologram, dostając się wprost do oka celującego. Efektem jest wówczas większa widoczność oraz niwelowanie mylących skutków zjawiska paralaksy. Jak widać, wybór zależy od specyfiki warunków działania oraz osobistych preferencji przyszłych użytkowników. Końcowym etapem całego procesu jest także właściwa kalibracja kolimatora.

Jak ustawić celownik kolimatorowy?

Pierwszym krokiem jest sam montaż kolimatora, który powinien być kompatybilny z modelem broni. Wówczas należy wykorzystać dostępne pokrętła do regulacji w układzie pionowym oraz poziomym tak, aby punkty celowania oraz trafienia były ze sobą zbieżne. Idealnym miejscem do wykonywania dokładnych kalibracji jest strzelnica. Użytkownik ma bowiem możliwość obserwacji wyników i dokonywania niezbędnych poprawek do momentu osiągnięcia precyzji!


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.