Wycieczka do Jordanii to podróż po najgościnniejszym i wyjątkowo interesującym kraju Bliskiego Wschodu. Przyciąga turystów niespotykanymi nigdzie indziej atrakcjami, a także świetnie rozwiniętą bazą turystyczną. Hotele w Jordanii położone są w dogodnych miejscach, aby można było wybrać się na zwiedzanie jej największych skarbów, m.in. słynnej Petry i zabytków kultury starożytnej, a także na wyprawę po pustyni Wadi Rum.

Bajkowy kraj Orientu graniczy z Izraelem, Syrią, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Irakiem i Arabią Saudyjską. Atrakcjami Jordanii jest m.in. dostęp do morza, półpustynie i pustynie, meandry Jordanu, rezerwaty przyrody, Petra – wspaniałe miasto wykute w skale, imponująca góra Nebo, błotne kąpiele w Morzu Martwym, stolica Amman oraz plażowanie czy też nurkowanie w Morzu Czerwonym.

Petra – starożytny symbol Jordanii

Petra słynie jako położona w skalnej dolinie perła Jordanii, a zarazem jej symbol i wizytówka. Jest jednym z najbardziej znanych antycznych miast świata i jedną z niemych bohaterek filmów „Indiana Jones” czy „Transformers”.

To pozostałość po ogromnym, liczącym około 30 tysięcy mieszkańców, mieście ludzi pustyni, a także zdecydowanie największa atrakcja tego bliskowschodniego kraju. W programie wycieczki do Jordanii nie może zabraknąć wizyty w tym niezwykłym mieście.

Petra

Petra

Wykute w skale imponujące zabytki Petry

Petra zachowała się znakomicie i można w niej spędzić cały dzień i cudowny wieczór. Imponujące budowle powstały około I wieku n.e. i uznaje się je za złoty wiek budownictwa monumentalnego. Fantastyczne świątynie, rzymski amfiteatr, pełne tajemnic grobowce, kanion Siq, wąwozy, przepiękny Skarbiec Faraona, monastery i wykute w skale domy mienią się różnymi odcieniami czerwieni…

Miasto otoczone jest przez skały, niezwykle trudne do pokonania, a jedynym wejściem do niego jest wąski i wysoki kanion. Zachody słońca w tym miejscu wyglądają niesamowicie.

Góra Nebo – góra Mojżesza i miejsce kultywowane przez pielgrzymów

W pobliżu ujścia rzeki Jordan do Morza Martwego wznosi się majestatyczna Góra Nebo. Wystarczy pokonać jedynie 40 km z Ammanu, stolicy Jordanii, aby ją ujrzeć. Najwyższy punkt masywu liczy 830 m n.p.m. Podobno to właśnie stąd Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną na końcu swej wędrówki.

Góra Nebo

Góra Nebo

Miejsce obecnie pozostaje pod opieką zakonu franciszkanów. Wielu turystów oraz pielgrzymów wybiera się w podróż po Jordanii, aby ujrzeć Sanktuarium Mojżesza na jej szczycie. Znajduje się tu również park archeologiczny i Franciszkański Instytut Archeologiczny, pieczę nad wykopaliskami. Warto wybrać się tu również dla wspaniałych widoków – ze szczytu można podziwiać przepiękną panoramę doliny Jordanu.

Dżarasz, czyli starożytna Geraza

Jedną z atrakcji Jordanii jest także starożytna Geraza, którą założył w IV wieku p.n.e. prawdopodobnie Aleksander Wielki. Miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, a jego ruiny odkryto dopiero w 1806 roku. Znajdują się tu ruiny jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich, można podziwiać m.in. wspaniałą świątynię Zeusa, łuk triumfalny, kompleks łaźni rzymskich i inne zabytki. Zdecydowanie warto się tu wybrać, tym bardziej, że znajduje się niedaleko Ammanu. Słynie także z odbywających się tutaj w lipcu festiwali kultury i sztuki. Właśnie wtedy warto wybrać się na wakacje do Jordanii.

Dżarasz

Dżarasz

Wadi Rum – skąpane w słońcu złote piaski pustyni

Warto wybrać się też na safari po pustyni Wadi Rum. Poza przeżyciami związanymi z jazdą jeepem po bezdrożach można posłuchać ciekawostek z życia dumnych Beduinów oraz dotyczących ich kultury. W trakcie wycieczki zwykle można zatrzymać się w ich oazie na filiżankę orzeźwiającej zielonej herbaty z miętą. Nie zabraknie też punktów widokowych – niepowtarzalna szansa na uchwycenie w kadrze zachodu słońca.

Wadi Rum

Wadi Rum

Wakacje w Jordanii to także możliwość wypłynięcia w rejs między czterema krajami, podziwiania bajecznych raf koralowych i nurkowania w Parku Morskim Aqaba, a także błotne kąpiele w Morzu Martwym.

Artykuł został opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours specjalizującym się m.in. w organizacji wakacji w Jordanii.

Podziel się.

O autorze

Artykuł Partnera