Zbudowana w 1990 roku w porcie Dżudda w Arabii Saudyjskiej latarnia morska Dżudda jest uznawana za najwyższy tego typu obiekt na świecie. Charakterystyczna stalowo-betonowa wieża z cylindrycznym zwieńczeniem jest jednym  najbardziej charakterystycznych punktów w mieście.

Budowę latarni rozpoczęto w 1987 roku. Prace zakończono w 1990 roku. Wieża o konstrukcji stalowo-betonowej ma 131,4 m wysokości. Na jej szczycie znajduje się cylindryczny punkt obserwacyjny z balkonem. Światło latarni umieszczono na balkonie nad punktem obserwacyjnym. Latarnia ma zasięg 46 km i nadaje 3 błyski co 20 sekund. Niestety o samym budynku niewiele wiadomo. Chociaż jest charakterystycznym i często fotografowanym punktem w mieście, wszystkie dostępne opisy są bardzo ubogie.

Budynek jest nie tylko latarnią morską, ale również centrum zarządzania ruchem statków w porcie Dżudda, Jest to najważniejszy port morski na Bliskim Wschodzie. Założono go w 1976 roku, a obecnie obsługuje on ponad 59% całego importu oraz eksportu towarów w Arabii Saudyjskiej.

Latarnia morska Dżudda (fot. Vadym Gavrykov)
Latarnia morska Dżudda (fot. Vadym Gavrykov)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.