Książki stanowią bardzo ważne narzędzie edukacji, ale również i propagandy. Odpowiednio wykorzystane, książki mogą wpływać na postrzeganie zarówno rzeczywistości jak i przede wszystkim historii. Świetnym przykładem jest seria charakterystycznych książeczek będących częścią tzw. Biblioteki Żółtego Tygrysa. Wydawane z przerwani od 1957 roku służyły zarówno rozwijaniu wiedzy historycznej jak i z czasem szerzeniu propagandy. Współcześnie cieszące się sporym sentymentem publikacje zostały wznowione w nowej, lepszej formie.
Cykl książek Biblioteka Żółtego Tygrysa wydawany był w latach 1957-1990 nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym okresie wydano łącznie 660 tytułów, w tym kilka wznowień. Rocznie pojawiało się od około 10 do ponad 20 książek. Ich cena zmieniała się na przestrzeni lat i wynosiła od około 5 zł to 20 zł w latach 80.
Po przemianach politycznych serię przejęło wydawnictwo Bellona (utworzone na bazie Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej). W 1997 roku wydało ono serię 6 tytułów, a potem w 2014, 2015 i 2023 roku po jednym tytule. Dopiero w 2024 roku serię w pełni wznowiono wydając kolejne, zupełnie nowe tytuły.
Historycznie książki z serii Biblioteki Żółtego Tygrysa opowiadały o wydarzeniach z okresu II wojny światowej, lub w przypadku kilku tytułów dotyczących wydarzeń poprzedzających wybuch wojny. Prezentowały one historię w dosyć luźny, przystępny sposób. Pierwsze wydania były stosunkowo neutralne, jednak z czasem kolejne tytuły wyraźnie stawały się narzędziem propagandy. W książkach bardziej pozytywnie przedstawiano Związek Radziecki i równocześnie gloryfikowano żołnierzy „ze wschodu”.
Książeczki miały nakład około 200 000 do 300 000 egzemplarzy, więc całkiem spory i dystrybuowane były głównie przez kioski Ruchu. Każda książka miała podobny rozmiar 100×135 mm lub 105-145 mm. Współczesne wydania są większe i mają wymiary 110×165 mm. W książkach nigdy nie było zdjęć ani obrazków. Znakiem rozpoznawczym publikacji było charakterystyczne żółto-czarne logo z wizerunkiem tygrysa. W starszych publikacjach często występował dopisek „Zapamiętajcie ten znak”.
Skala propagandy z czasem stała się tak duża, że odbiło się to na stronie merytorycznej publikacji. Sytuacja uległa zmianie w latach 90. wraz z upadkiem komunizmu w Polsce i tym samym brakiem cenzury. Współczesne publikacje mają podobną formę – lekką, bardziej beletrystyczną niż historyczną. W związku z tym trzeba je dalej traktować z pewnym przymrużeniem oka, ale nie z powodu propagandowych kłamstw, a z powodu specyfiki podejścia do sposobu przekazywania historii. Z drugiej strony taka forma ma wiele zalet i ułatwia przyswojenie treści.
Praktycznie każdy, kto interesował się historią II wojny światowej w czasach PRL miał styczność z tymi publikacjami. Dla wielu osób mają one więc znaczenie sentymentalne, mimo często swoich błędów merytorycznych i propagandowego znaczenia. Współczesne wznowienia wykorzystują zarówno sentyment wielu osób do tej serii, ale również starają się odczarować serię. Dzięki temu kolejne pokolenia może zainteresują się historią dzięki tej serii?
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.