Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda ruch lotniczy i ilość samolotów, które znajdują się w powietrzy w ciągu jednego dnia? Nie łatwo to opisać, zwłaszcza, że w powietrzu znajduje się zwykle kilka tysięcy samolotów w danym momencie i to na całym świecie. Ruch lotniczy jest nieprzerwany o czym świadczą chociażby ilości startów i lądowań na różnych lotniskach (np. z Heathrow gdzie samoloty startują co 45 sekund według niektórych danych). W powietrzu natomiast średnio w ciągu dnia w danym momencie znajduje się około 15 000 samolotów.

Żeby lepiej sobie to wyobrazić, firma NATS z Wielkiej Brytanii, zajmująca się obsługą ruchu lotniczego w tym kraju przygotowała kilka filmików-wizualizacji, na których możemy zobaczyć jak wygląda ruch lotniczy w ciągu 24 godzin.

Pierwszy filmik pokazuje natężenie ruchu lotniczego w Europie, w okresie letnim, kiedy jest ono trochę większe niż w pozostałych porach roku. Najbardziej skupiono się jednak na Wielkiej Brytanii. Ogólnie widać jednak, że są w Europie lotniska, które generują olbrzymi ruch i są Europejskimi centrami ruchu lotniczego – Heathrow, Charles de Gaulle, Frankfurt, Amsterdam, Madryt, Monachium, Gatwick i wiele wiele więcej.

Kolejny filmik przedstawia ruch lotniczy nad Atlantykiem. Dziennie trasę tę pokonuje około 2000-3000 samolotów. Atlantyk podzielony jest na 6 stref, nazywanych Oceanic Control Area (OCA). Ruch na tych trasach obsługują różne firmy z różnych państw.

Najbardziej zatłoczoną strefą jest Shanwick OCA. Przez tę strefę przelatuje około 80% wszystkich samolotów latających między Europą a USA, Kanadą i pozostałymi państwami Ameryki.

Filmik pokazuje ruch lotniczy z sierpnia 2013 roku, kiedy średnio dziennie przez Atlantyk przelatywało około 2500 samolotów, z czego ponad 1200 przez Shanwick OCA. Latem przez tę strefę może przelatywać nawet 1500 samolotów dziennie.

Trzeci filmik przedstawia ruch lotniczy w rejonie Zatoki Arabskiej. W tym przypadku wizualizację oparto na ruchu z listopada 2013 roku, a dokładnie 28 i 29 listopada. W ciągu tych 24 godzin miało miejsce około 3000 lotów.

Jednym z głównych lotnisk w regionie jest Dubaj. Pod względem generowanego ruchu, lotnisko jest jednym z największych na świecie. Według analityków, w 2020 roku przez to lotnisko będzie przechodzić blisko 100 milionów pasażerów rocznie.

Kolejny filmik przedstawia natężenie ruchu lotnicze w Azji.

Amerykańska przestrzeń powietrzna to jedna z najbardziej ruchliwych. Średnio dziennie 2 mln pasażerów podróżuje samolotami nad USA. Przekłada się to na około 30 000 lotów.

Wielka Brytania to jeden z najważniejszych krajów na lotniczej mapie świata. Rocznie przez brytyjską przestrzeń powietrzną przelatuje około 2 mln samolotów. Blisko 1,2 mln z tych lotów to loty zagraniczne. Najważniejszym portem lotniczym w tym kraju jest lotnisko Heathrow w Londynie.

Największe wrażenie robią jednak dane z marca i kwietnia 2020 roku, kiedy to z powodu epidemii COVID-19 ruch lotniczy spadł na całym świecie do wręcz minimalnych wartości. Wraz z ograniczeniem transportu, loty w danym momencie wykonywało średnio około 3000 samolotów (w porównaniu do około 15 000 przed wprowadzeniem ograniczeń). Poniższy filmik przedstawia Wielką Brytanię i porównanie ruchu lotniczego między 25 marca 2019 a 2020 roku.

A jeśli chcielibyście zobaczyć jak wygląda ruch lotniczy w danym momencie, możecie zajrzeć na tę stronę: Plane Finder lub flightradar24.com.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.