Port lotniczy London Heathrow to największe lotnisko w Europie pod względem ilości obsługiwanych rocznie pasażerów – w 2016 roku było to aż 75,7 mln pasażerów. Jest to również siódme co do wielkości lotnisko pasażerskie świata, a pod względem obsługi ładunków, 19 na świecie (w 2016 roku 1,64 mln ton ładunków) i 11 pod względem ilości operacji (w 2016 roku 474  963 operacje lotnicze).

Początki

Pierwsze operacje lotnicze w miejscu dzisiejszego lotniska Heathrow przeprowadzono w 1915 roku. Ich inicjatorem była firma Fairey Aviations, która testowała tam swoje samoloty. Dopiero w 1929 roku lotnisko zaczęto wykorzystywać jako normalny port lotniczy. Początkowo nie nazwany obiekt otrzymał w 1930 roku nazwę Harmondsworth Aerodrome.

Prototyp bombowca nocnego Fairey Night Bomber K1695 podczas pierwszego lotu, 25 listopada 1930 roku. Maszynę testowano na Harmondsworth Aerodrome

Prototyp bombowca nocnego Fairey Night Bomber K1695 podczas pierwszego lotu, 25 listopada 1930 roku. Maszynę testowano na Harmondsworth Aerodrome

W latach 30. lotnisko wykorzystywano jedynie do lotów krajowych, jednakże ich ilość była stosunkowo niewielka. W 1940 roku cały obiekt przejął RAF. Aż do końca wojny była to baza brytyjskiego lotnictwa wojskowego. W kwietniu 1944 roku podjęto decyzję o przekształceniu po wojnie lotniska w obiekt cywilny. Nowe plany zakładały wyburzenie kilku mniejszych miejscowości okalających port lotniczy, w celu jego rozbudowania.

Proces burzenia rozpoczął się w maju 1944 roku. Dokładnie rok później ukończono dodatkowe pasy startowe, dzięki którym lotnisko otrzymało kształt trójkąta.

London Airport w 1955 roku

London Airport w 1955 roku

London Airport

1 stycznia 1946 roku Ministerstwo Lotnictwa przekazało kontrolę nad obiektem swojemu cywilnemu odpowiednikowi. Chociaż lotnisko niczym nie przypominało obiektu cywilnego (wszędzie stały stare wojskowe baraki i hangary) rozpoczęto dosyć ograniczone operacje lotnicze. Podjęto wówczas również decyzję o zmianie nazwy na London Airport. Oficjalne otwarcie nowego portu lotniczego miało miejsce 25 marca 1946 roku. Pierwszym samolotem, jaki skorzystał z lotniska był należący do linii BSAA Avro Lancastrian, samolot pasażerski i transportowy zbudowany na bazie bombowca Avro Lancaster.

Avro Lancastrian

Avro Lancastrian

31 maja 1946 roku w pełni otwarto lotnisko dla ruchu cywilnego. W kolejnych latach prowadzono dalsze prace nad rozbudową obiektu – dodawano kolejne pasy startowe, terminale i budynki pomocnicze. Wiązało się to z wyburzaniem okolicznych osiedli i wiosek. Na początku lat 50. układ pasów startowych zyskał kształt heksagramu.

W grudniu 1953 roku London Airport obsłużył po raz pierwszy milion pasażerów w ciągu roku i 62 000 lotów. W 1955 roku otworzono pierwszy z nowych, dużych terminali (wcześniej wykorzystywano “tymczasowe terminale”). Rok później otwarto drugi terminal. W 1961 roku przeprowadzono kolejną przebudowę lotniska, wydłużając część pasów startowych i oddając do użytku trzeci terminal.

Wszystkie terminale znajdowały się w centralnej części lotniska, pomiędzy pasami startowymi. Aby do nich dojechać, należało skorzystać z tunelu.

Heathrow w latach 60-tych

Heathrow w latach 60-tych