W branży architektonicznej i budowlanej coraz większą rolę i znaczenie przykłada się do aspektów ekologiczności projektowanych i tworzonych budynków. Projektanci o wiele chętniej niż jeszcze kilkanaście lat temu proponują rozwiązania, które nie tylko mają podnieść ergonomię budynku, ale również są korzystne dla środowiska. Chociaż takie projekty dotyczą zazwyczaj domów mieszkalnych, to okazuje się, że mają zastosowanie również przy budowy hal magazynowych.

Wszystko ma znaczenie

Budowa ekologicznego magazynu wcale nie jest taka prosta jak w przypadku domu czy budynku firmowego. W grę wchodzą przede wszystkim znacznie większe powierzchnie oraz zupełnie inne priorytety użytkowania. Są jednak sposoby, aby znacznie podnieść poziom ekologiczności poprzez zadbanie o:

  • instalację barier dźwiękochłonnych (chroniących zwłaszcza okolicznych mieszkańców przed nadmiernym hałasem),
  • wybór sposobu ocieplenia (gazowego lub elektrycznego z odnawialnych źródeł energii),
  • właściwe oświetlenie (duże okna i świetliki zapewniające większy dostęp naturalnego światła zamiast sztucznego oświetlenia),
  • bliskość autostrad, dróg wojewódzkich (i eliminacja szkodliwego wpływu na środowisko poprzez budowę specjalnych tras dojazdowych).
Optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz hali pozwala na budowanie mniejszych i zarazem tańszych obiektów magazynowych
Optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz hali pozwala na budowanie mniejszych i zarazem tańszych obiektów magazynowych

Do tego dodać można również cały szereg o wiele bardziej zaawansowanych rozwiązań, jak korzystanie z wiatraków oraz biogazowni, dzięki którym funkcjonowanie magazynu w kwestiach energii i ciepła jest praktycznie samowystarczalne i niezależne od zewnętrznych źródeł. Każdy z tych elementów wpływających na ekologię, ma również bezpośredni wpływ na niższe koszty funkcjonowania magazynu i sprawia, że jego działanie jest o wiele tańsze. Tego typu rozwiązania oferuje na przykład firma WPIP z Poznania.

Czynniki poboczne

Na sferę ekologiczności budowy wpływają też nieco mniej znaczące, ale w ogólnym rozrachunku dość ważne elementy. Są to między innymi czynniki związane z samym sposobem zarządzania magazynem a nawet układaniem towarów (maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, aby nie budować kolejnych hal magazynowych). Nie bez znaczenia pozostaje sama rola pracowników zatrudnionych w magazynie: kwestia dojazdów prywatnymi samochodami, konieczność dobudowania parkingów czy wyodrębnienia miejsca biurowego.

Zapewnienie odpowiednich źródeł naturalnego świata pozwala ograniczyć zużycie energii
Zapewnienie odpowiednich źródeł naturalnego świata pozwala ograniczyć zużycie energii

Jeśli w magazynie tworzy się sferę socjalną (pokoje, szatnie, kuchnie dla pracowników, biura dla kierownictwa itp.) należy też zadbać o podłączenie wody, ścieków, gazu, dostęp do internetu oraz wewnętrznej sieci. Ważne jest ewentualne osuszanie gruntów pod budowę. Jeśli magazyn znajduje się na terenie, gdzie często występują zwierzęta – w pobliżu łąk lub lasów – inwestor powinien również zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed nimi.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.