SmartAge.pl
    Facebook Twitter Instagram LinkedIn
    Trending
    • Muzyka pop na winylach. Te albumy musisz mieć!
    • Brytyjski czołg podstawowy FV4201 Chieftain
    • Kuna – najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie
    • Pancerniki typu Iowa
    • Genex Tower – Zachodnia Brama Belgradu
    • Wschodnia Brama Belgradu
    • Normandie – najsłynniejszy francuski transatlantyk
    • Potez-CAMS 161 – niedokończony olbrzym
    Facebook Twitter Instagram LinkedIn RSS
    SmartAge.pl
    • Technika
      1. Militaria
      2. Lotnictwo
      3. Motoryzacja
      4. Kosmos
      5. Statki i okręty
      6. Kolej
      7. Transport
      Featured
      29 stycznia 20230

      Pancerniki typu Iowa

      Recent
      31 stycznia 2023

      Brytyjski czołg podstawowy FV4201 Chieftain

      30 stycznia 2023

      Kuna – najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie

      29 stycznia 2023

      Pancerniki typu Iowa

    • Historia
      1. Katastrofy
      2. Polityka
      3. Terroryzm
      4. Sylwetki
      Featured
      29 stycznia 20230

      Pancerniki typu Iowa

      Recent
      31 stycznia 2023

      Brytyjski czołg podstawowy FV4201 Chieftain

      30 stycznia 2023

      Kuna – najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie

      29 stycznia 2023

      Pancerniki typu Iowa

    • Technologia
      1. Internet i komputery
      2. Fotografia
      3. Gadgety
      4. Nauka
      5. Drony
      6. Gry komputerowe
      Featured
      1 marca 20222

      Sea Shadow – eksperymentalny okręt w technologii stealth

      Recent
      1 stycznia 2023

      Muzeum Techniki im. Nikola Tesli w Zagrzebiu

      12 grudnia 2022

      Jak zrobić ładną stronę internetową?

      3 grudnia 2022

      Licznik Geigera – na czym polega fenomen tego urządzenia?

    • Lifestyle
      1. Podróże
      2. Miejsca
      3. Sport
      4. Rozrywka
      5. Kultura
      6. Zabawki
      7. Zdrowie
      8. Jedzenie
      Featured
      6 maja 20210

      Ubrania do zadań specjalnych – Helikon-Tex Woodland i Tiger Stripe

      Recent
      1 lutego 2023

      Muzyka pop na winylach. Te albumy musisz mieć!

      14 stycznia 2023

      Piłkarska zapowiedź weekendu – typy na Serie A!

      24 grudnia 2022

      5 zwyczajów i symboli wigilijnych

    • Biznes
      1. Historia znanych marek
      2. Media
      3. Przemysł
      4. Reklama
      Featured
      30 grudnia 20190

      Złomowanie statków w XXI wieku

      Recent
      29 grudnia 2022

      Osuszacz powietrza – kiedy warto skorzystać z niego na budowie?

      2 listopada 2022

      Co to jest i jak działa elektroniczny obieg dokumentów?

      30 października 2022

      Cesja umowy leasingu – na czym polega? Kiedy można z niej skorzystać?

    • Recenzje
      1. Gry komputerowe
      2. Filmy
      3. Książki
      4. Sprzęt
      Featured
      9.0
      1 października 20160

      Żywioł. Deepwater Horizon – recenzja

      Recent
      19 października 2022

      Plakat – najlepszy pomysł na aranżację Twojego wnętrza

      21 sierpnia 2022

      Fotoksiążka Saal Professional Line – recenzja

      7.0
      3 czerwca 2022

      Crime Scene Game – Helsinki 2012 – recenzja

    • Redakcja
      • O nas
      • Reklama
    • Kontakt
    SmartAge.pl
    You are at:Strona główna » Chauchat – francuski ręczny karabin maszynowy
    Chauchat - francuski ręczny karabin maszynowy
    Chauchat - francuski ręczny karabin maszynowy
    Artykuły

    Chauchat – francuski ręczny karabin maszynowy

    Michał BanachBy Michał Banach26 stycznia 2021Brak komentarzy6 Mins Read
    Chauchat, oficjalnie określany jako Fusil Mitrailleur Modele 1915 CSRG wszedł do eksploatacji na początku I wojny światowej. Broń ta zapisała się w historii jako jeden z pierwszych, masowo produkowanych rkm-ów, ale jego pierwsze serie były wyjątkowo zawodne i nielubiane przez żołnierzy. Mimo to, pozostał on w uzbrojeniu wielu armii przez długie lata.

    Geneza

    Na początku XX wieku ciężkie karabiny maszynowe dopiero zyskiwały popularność. Powoli zaczęły się jednak pojawiać ich mniejsze i lżejsze wersje, przeznaczone do szybszego przemieszczania między stanowiskami ogniowymi i wymagające mniejsze obsługi. W tym samym okresie, w 1903 roku, John Browning opracował półautomatyczny karabin działający na zasadzie długiego odrzutu lufy. Broń ta zainspirowała francuskich konstruktorów z Atelier de Construction de Puteaux do rozpoczęcia prac nad ręcznym karabinem maszynowym dla oddziałów piechoty.

    Chauchat
    Chauchat

    Według założeń, broń miała być na tyle lekka, że mogłaby być przenoszona przez jednego żołnierza, a drugi pomagałby jedynie w niesieniu amunicji i pomocy w obsłudze broni. Dodatkowo, broń miała być na tyle mobilna, aby możliwe było strzelanie w marszu, co w przypadku lekkich i ciężkich karabinów maszynowych nie było możliwe.

    Pracami nad bronią kierował pułkownik Louis Chauchat, a wspierał go rusznikarz Charles Sutter (w niektórych źródłach pojawia się również nazwisko węgierskiego konstruktora Rudolfa Frommera, ale w praktyce nie miał on nic wspólnego z tym projektem, chociaż sam zajmował się tworzeniem broni działającej na zasadzie długiego odrzutu lufy).

    Chauchat
    Chauchat

    Prototyp karabinu ukończono w 1909 roku, a w 1911 roku po próbach francuska armia zamówiła serię próbną około 100 sztuk karabinu do dalszych testów. Broń trafiła ostatecznie do jednostek liniowych, ale nie zyskała specjalnego rozgłosu, ponieważ uważano, że zapewnia za małą siłę ognią w porównaniu do ciężkich karabinów maszynowych. Sytuacja zmieniła się jednak wraz z wybuchem I wojny światowej.

    Chauchat – znienawidzony znakomity rkm

    Wraz z intensyfikacją działań wojennych, dowództwo francuskiej armii uznało, że żołnierze potrzebują większej ilości karabinów maszynowych. Produkcja ckm-ów była stosunkowo czasochłonna i droga, więc szukano tańszej alternatywy. Przypomniano sobie wówczas o rkm-ie skonstruowanym przez zespół pułkownika Chauchata. Broń ta, po dostosowaniu mogła być produkowana bardzo tanim kosztem nawet w prostszych zakładach.

    Chauchat
    Chauchat

    Projekt dostosowano i broń skierowano w 1915 roku do masowej produkcji pod oznaczeniem Fusil Mitrailleur Modele 1915 CSRG. Głównymi zakładami zajmującymi się produkcją karabinów były zakłady Gladiator i SIDARME. Wkrótce karabiny zaczęły trafiać do jednostek liniowych, gdzie entuzjazm z wprowadzenia do uzbrojenia nowej broni szybko ostygł. Okazało się bowiem, że o ile produkcja broni tanim kosztem była możliwa, efekty pozostawiały wiele do życzenia.

    Karabinki Chauchat często się zacinały, a charakterystyczny magazynek z dużym otworem, ułatwiający ładowanie amunicji, szybko brudził się, co jeszcze bardziej pogarszało skuteczność broni. Dodatkowo niewyspecjalizowane zakłady produkujące broń nie dbały aż tak o precyzję wykonania poszczególnych elementów, które przy zastosowanym mechanizmie długiego odrzutu lufy musiały być jak najbardziej dopasowane, aby zmniejszyć ryzyko zacięć.

    Chauchat
    Chauchat

    Żołnierze na froncie próbowali na różne, często chałupnicze sposoby radzić sobie z obsługą broni. Nie ładowano pełnych magazynków, a same karabiny oraz ich magazynki starano się trzymać z dala od błota i piasku (co było prawie niemożliwe w warunkach panujących w okopach). Równocześnie w zakładach produkujących broń starano się dopracować zarówno sam projekt broni, eliminując jego słabe elementy, jak i tworząc bardziej wyśrubowane normy produkcyjne, aby gotowa broń opuszczająca fabryki była mniej zawodna.

    Do końca wojny udało się wyeliminować dużą część wad broni, ale nie oznaczało to końca kłopotów z Chauchatami. Gdy francuska wersja karabinu została w miarę dopracowana, jego produkcję rozpoczęto w USA na potrzeby amerykańskich żołnierzy, którzy trafili do Europy wraz z korpusem ekspedycyjnym (w USA w tym czasie dopiero trwały prace nad rodzimym ręcznym karabinem maszynowym). Początkowo korzystali oni z francuskich karabinów, ale używającej innej amunicji, woleli otrzymać broń dostosowaną do własnej amunicji M1918 .30-06. Chociaż konwersja się udała (wykonały ją zakłady Gladiator), jakość broni pozostawiała wiele do życzenia, przez co amerykańskie egzemplarze zacinały się jeszcze bardziej niż oryginalne. Żołnierze często określali je jako Sho-Sho.

    Chauchat
    Chauchat

    Dalsze losy

    Już pod koniec I wojny światowej karabiny Chauchat zaczęły trafiać do innych sojuszników Francji. Po wojnie, gdy zapasy broni były zbyt duże dla zredukowanej francuskiej armii, karabiny zaczęły trafiać do kolejnych zagranicznych odbiorców. Wyprodukowano łącznie około 262 000 sztuk tej broni.

    Wśród użytkowników Chauchat-ów znalazły się takie kraje jak Belgia (6935 egzemplarzy), Bułgaria, Republika Chińska, Czechosłowacja (130 karabinków sprowadziły do kraju oddziały powracające z Rosji), Finlandia, Grecja (część pozyskana od Francji, część kupiona później od Polski), Węgry, Włochy (1729 egzemplarzy), Meksyk, Rumunia (7200 egzemplarzy), Rosja (6100 egzemplarzy), ZSRR (egzemplarze zdobyte w trakcie wojny domowej), Serbia (3838 egzemplarzy), Polska (według niektórych źródeł aż 100 000 egzemplarzy, z których wiele pozyskano w latach 20. a później sprzedano m.in. do Hiszpanii i Meksyku), Republika Hiszpanii (część egzemplarzy zakupiono od Polski), Syria, Turcja oraz USA.

    Chauchat
    Chauchat

    Francuska armia szybko, bo już w 1924 roku  zastąpiła je nowszą konstrukcją w postaci karabinu FM 24/29. W innych krajach karabiny te pozostały w eksploatacji do lat 30. a gdy zastąpiono je nowszymi konstrukcjami, sprzedawano je krajom toczącym lokalne konflikty. Według dostępnych informacji, pewna liczba karabinów tego typu trafiła do Syrii, gdzie wykorzystywano je w 1948 roku podczas wojny z Izraelem.

    Podsumowanie

    Chauchat początkowo zyskał złą sławę jako słabo wykonany i wyjątkowo zawodny karabin. Z drugiej strony, chociaż miał stosunkowo specyficzną i niezbyt popularną konstrukcję, był łatwy w produkcji, dzięki czemu trafił w dużych ilościach na front. Dopiero po dopracowaniu konstrukcji i technik produkcji, karabiny te zaczęły zyskiwać pozytywne oceny.

    Chauchat
    Chauchat

    Chociaż zła sława Chauchat-ów ciągnie się za nimi do dnia dzisiejszego, karabiny te uznawane są za jedne z lepszych konstrukcji jakie powstały podczas I wojny światowej.

    W standardowej wersji, Chauchat ważył 9 kg i miał 114 cm długości, a sama lufa miała 47 cm długości. Teoretyczna szybkostrzelność wynosiła 240 strz./min., a prędkość wylotowa pocisków 630 m/s. Jako skuteczny zasięg uznaje się dystans 200 m, natomiast maksymalny zasięg to aż 2000 m. Łukowy magazynek umieszczony pod bronią mieścił 20 pocisków 8x50mm R Lebel (z czasem broń dostosowano do amunicji .30-06 Springfield, 7,92×57 i 7,65×53 Mauser oraz 6,5×54 mm Greek).

    Chauchat
    Chauchat

    Standardowo broń używana była na dwójnogu (który w trakcie produkcji został znacząco wzmocniony, ponieważ początkowo był za lekki i nie zapewniał odpowiedniej stabilności), a jego obsługa liczyła najpierw 2 żołnierzy, z czasem 4 żołnierzy. W toku działań wojennych uznano, że dwóch dodatkowych żołnierzy noszących amunicję pozwoli na jej bezpieczniejsze przenoszenie, bez ryzyka zabrudzenia magazynków piaskiem.

    Chauchat
    Chauchat

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLockheed Martin F-16 Jastrząb w Polskich Siłach Powietrznych
    Next Article Eksperymentalny niemiecki czołg kołowy Treffas-Wagen
    blank
    Michał Banach
    • Website
    • Facebook
    • Instagram
    • LinkedIn

    Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

    Related Posts

    Pancerniki typu Iowa

    29 stycznia 202323 Mins Read

    Normandie – najsłynniejszy francuski transatlantyk

    26 stycznia 20237 Mins Read

    Potez-CAMS 161 – niedokończony olbrzym

    25 stycznia 20232 Mins Read
    Najpopularniejsze
    Artykuły
    18 stycznia 20230

    Wojenna prowizorka – „niszczyciel czołgów” RSO/PaK 40

    Podczas każdego konfliktu zbrojnego, nawet najlepsze armie często sięgają po prowizoryczne rozwiązania, które w krótkim…

    Artykuły
    4 września 20165

    10 najlepszych asów myśliwskich II wojny światowej

    W trakcie II wojny światowej wojna w powietrzu była równie ważna, jak walki na lądzie.…

    Artykuły
    4 stycznia 20230

    Wewnątrz słynnego czołgu T-34/85

    T-34 był jednym z najważniejszych czołgów II wojny światowej. Pojazd ten stał się legendą, a…

    Reklama
    Najnowsze Artykuły
    1 lutego 2023

    Muzyka pop na winylach. Te albumy musisz mieć!

    31 stycznia 2023

    Brytyjski czołg podstawowy FV4201 Chieftain

    30 stycznia 2023

    Kuna – najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie

    29 stycznia 2023

    Pancerniki typu Iowa

    28 stycznia 2023

    Genex Tower – Zachodnia Brama Belgradu

    Reklama




    Losowe
    Artykuły
    7 sierpnia 20222

    Rumuńska fregata Marasesti

    Fregata Marasesti przez lata była najważniejszym okrętem wojennym rumuńskiej floty. Początkowo miała być krążownikiem lotniczym,…

    Artykuły
    15 kwietnia 20210

    Chemin de fer de Petite Ceinture – opuszczona linia kolejowa w Paryżu

    Przechadzając się paryskimi uliczkami można natrafić na wiele śladów przeszłości, często ukrytych między budynkami i…

    Artykuły
    6 września 20160

    Solar Impulse 2 – dookoła świata na bateriach słonecznych

    W marcu 2015 roku z lotniska Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystartował napędzany energią…

    Artykuły
    13 października 20180

    Latające samochody Convair Model 116 i 118

    Wraz z rosnącą popularnością lotnictwa i samochodów w latach 30. XX wieku, pojawił się pomysł…

    Artykuły
    11 stycznia 20206

    Mercedes-Benz T80 – zbudowany do bicia rekordów

    W drugiej połowie lat 30. w nazistowskich Niemczech rozpoczęto budowę samochodu wyścigowego, który miał tylko…

    Dołącz do nas na Facebooku
    SmartAge.pl
    O nas
    O nas

    SmartAge.pl - Portal ludzi ciekawych świata powstał w 2014 roku. Na stronie znajdziecie liczne artykuły, ciekawostki, recenzje, wywiady, oraz wiele więcej. Piszemy o rzeczach znanych i nieznanych, o tym co było pierwsze, największe, najlepsze, albo też ostatnie, najmniejsze i najgorsze. Wszystko to podane w ciekawej i zwięzłej formie. SmartAge.pl jest zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczony symbolem ISSN 2391-7342

    Facebook Twitter Instagram LinkedIn RSS
    • Strona główna
    • Kontakt
    • Reklama
    • O nas
    • Regulamin
    • Polityka Prywatności
    • RODO
    © Copyright by SmartAge Media Sp. z o.o. 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. SmartAge.pl ISSN 2391-7342

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.