Paszporty są najważniejszymi dokumentami pozwalającymi na przemieszczanie się między krajami. Ten stosunkowo młody wynalazek (pierwsze przepustki stosowano już w czasach Rzymskich, ale paszporty pojawiły się dopiero w połowie XIX wieku) przeszedł długą drogę zanim przybrał współczesną formę. Każdy paszport powstaje według ściśle określonych zasad i musi spełniać wiele norm. Co ciekawe, nawet kolor okładki ma tu znaczenie.

Współczesne paszporty wyglądają dosyć podobnie – mają formę książeczki z grubą okładką, a w środku oprócz informacji o posiadaczu zawierają liczne strony na których służby graniczne stawiają stemple i informacje o przekraczaniu granic.

Paszporty i ich kolory
Paszporty i ich kolory

O ile projekt wnętrza paszportu poza kilkoma elementami zależy od pomysłu władz państwa wydającego dokument, kolor okładki zależy od kilku wyraźnych czynników. Analizując kolory paszportów można zauważyć, że występuje 4 kolory okładek – czerwona, zielona, niebieska i czarna. Oczywiście w zależności od kraju pochodzenia, odcień koloru jest różny, ale i tak trzyma się w tych czterech barwach.

Kolor czerwony stosowany jest głównie przez państwa należące do Unii Europejskiej, Rosję, Chiny i kilka państw Ameryki Południowej, niebieski i czarny stosowane są głównie w Ameryce Północnej, Środkowej (zwłaszcza na Karaibach), Południowej i przez niektóre kraje na Pacyfiku, a kolor zielony wykorzystywany jest przez państwa muzułmańskie i większość afrykańskich.

Mapka przedstawiająca kolory paszportów na całym świecie
Mapka przedstawiająca kolory paszportów na całym świecie

Można uznać, że niebieski kolor stosowany przez państwa Ameryki Północnej przyjął się jako odwrotność koloru czerwonego stosowanego w czasie zimnej wojny przez państwa Bloku Wschodniego. Kolor zielony stosowany przez kraje muzułmańskie wiąże się z tym, że kolor ten uznawany jest za symbol islamu i ulubiony kolor proroka Mahometa.

Niektóre kraje wybierają nieco bardziej wyrazisty odcień np. czerwieni na swoich paszportach po to, aby wyróżniały się na tle innych. Można więc śmiało powiedzieć, że widząc jedynie kolor paszportu można nieco zawęzić listę krajów pochodzenia jego posiadacza.

Niestety za kolorami paszportów nie kryje się żadna bardziej sensacyjna historia.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.