Zima wcale nie musi być bezowocnym czasem dla motocyklistów. W mroźne i śnieżne popołudnia możesz wiele zdziałać, zgłębiając swoją wiedzę i zajmując się rzeczami, na które żaden fan jednośladów wiosną i latem nie ma czasu. Czym warto zająć się po sezonie, aby w ciepłe dni szybko wyjechać na drogi? Podpowiadamy.

Przerwa zimowa trwa (w zależności od warunków pogodowych, doświadczenia motocyklisty i maszyny, którą posiada) mniej więcej od listopada do marca lub kwietnia. Niektórzy fani jednośladów szukają sobie na ten czas innego hobby. My polecamy zostać przy tematyce motocyklowej, szukając możliwości samorozwoju i zadbania o swoje akcesoria.

  1. Zacznij od konserwacji odzieży i zabezpieczenia motocykla

Na samym początku koniecznie zajmij się kompletem odzieży i akcesoriów. Ubranie czy kask na motocykl wymagają dokładnego oczyszczenia z piasku, brudu, kurzu oraz pozostałych zanieczyszczeń. Wykorzystaj do tego specjalne kosmetyki oraz wodę z mydłem. Dokładnie wypierz wnętrze kasku oraz kurtkę i spodnie (wyjmując wcześniej protektory), wyszoruj buty i zadbaj o pozostałe elementy swojego wyposażenia.

Koniecznie zakonserwuj też swój motocykl. Do najważniejszych zadań należy przede wszystkim zatankowanie baku do pełna, oczyszczenie i nasmarowanie łańcucha, wyjęcie i naładowanie akumulatora oraz uzupełnienie pozostałych płynów eksploatacyjnych. Nie musisz jednak wymieniać oleju – tym zajmiesz się przed sezonem. Mile widziane będzie również wypastowanie skórzanych sakw czy toreb. Na koniec załóż na maszynę specjalny pokrowiec i… gotowe!

Zimowa przerwa od jazdy motocyklem. 5 pomysłów, czym warto się zająć między sezonami

  1. Uzupełnij braki w wyposażeniu

Nie masz rękawiczek na cieplejsze albo chłodniejsze dni? Potrzebujesz nowych spodni lub kurtki turystycznej? A może wieloletni kask wymaga wymiany na lepszy model? Zima to świetny czas na zorientowanie się w ofercie innowacyjnych, bezpiecznych i wygodnych ubrań czy akcesoriów dla motocyklistów. Możesz też pomyśleć o zakupie interkomu albo uzupełnić zapas kosmetyków. Wszystko zależy od twojego zapotrzebowania. Zwróć uwagę, aby wybierać wyłącznie ubrania i akcesoria sprawdzonych firm. To gwarancja jakości i bezpieczeństwa.

  1. Zaplanuj trasy na nowy sezon

Po zabezpieczeniu motocykla czy ubrań oraz uzupełnieniu braków w szafie możesz przejść do kolejnych przyjemności – planowania tras na wiosenno-letnie wyprawy. To szczególnie istotne, jeżeli nosisz się z zamiarem wakacyjnej, dalekiej wyprawy swoim jednośladem. Konieczne jest ustalenie przebiegu trasy, zarezerwowanie noclegów, zaplanowanie postojów czy ewentualnego tankowania.

Nie masz w planie bardzo dalekich wyjazdów? Zorientuj się, co ciekawego możesz zobaczyć w Twoim regionie! Na pewno jest wiele miejsc, których dotychczas nie udało ci się jeszcze zwiedzić.

Zimowa przerwa od jazdy motocyklem. 5 pomysłów, czym warto się zająć między sezonami

  1. Znajdź klub motocyklowy dla siebie

Nie lubisz jeździć samotnie? To doskonały czas na znalezienie idealnego klubu motocyklowego. Z pewnością w okolicy działa wiele różnych fanklubów, które organizują wspólne wypady, integracje i różne inne formy spędzania wolnego czasu wokół tematyki motocyklowej. Osoby zrzeszone w klubach motocyklowych wspierają się przy wymianie doświadczeń związanych z jazdą jednośladem, przekazują sobie cenne spostrzeżenia i pomagają w naprawie motocykli. Są też zgraną grupą znajomych.

Wiele fanklubów właśnie poza sezonem otwiera rekrutację na kolejny rok. Niektóre wymagają składek członkowskich i deklaracji, inne mają luźniejszą formułę. Wybór należy do ciebie!

  1. Zadbaj o własne ciało i umysł

Na koniec pamiętaj, że na bezpieczną jazdę motocyklem przekłada się kondycja naszego ciała i umysłu. Dlatego warto zadbać m.in. o swoją sylwetkę. Wskazany będzie basen, bieganie, siłownia i pozostała aktywność fizyczna poprawiająca kondycję i rzeźbę. W ten sposób uchwyt motocykla będzie mocniejszy, a stabilność i równowaga zachowana nawet w trudnych momentach.

Istotna jest też kondycja umysłu. Przekłada się na koncentrację podczas jazdy, czas reakcji, zachowanie spokoju oraz wyobraźnię. Warto postawić na techniki relaksacyjne, gry logiczne czy podobnego rodzaju aktywność dla umysłu. Wskazane będzie też poszerzanie wiedzy na temat jazdy motocyklem. Uzupełnisz ją, czytając książki czy oglądając wideoblogi fachowców z tej dziedziny.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.