W latach 1984-1988 założona przez Paula Zimmera w 1978 roku firma Zimmer Motorcars Corporation wyprodukowała 170 wyjątkowych samochodów Zimmer Quicksilver opartych o podzespoły Pontiaca Fiero.

Pontiac Fiero był niewielkim samochodem sportowym produkowanym w latach 1984-1988 przez koncern General Motors. Auto wyróżniało się centralnie umieszczonym silnikiem, nadwoziem z włókna szklanego i oferowane było w kilku różnych wersjach. Zbudowano łącznie 370 168 egzemplarzy tych aut.

Zimmer Quicksilver (fot. Courtesy of RM Sotheby's)

Zimmer Quicksilver (fot. Courtesy of RM Sotheby’s)

Równocześnie firma Zimmer Motorcars Corporation wprowadziła do swojej oferty drugi model (po modelu Zimmer Golden Spirit) samochodu nazwany Zimmer Quicksilver. Wykorzystywał on podwozie Fiero, silnik i większość podzespołów, ale nadwozie było znacząco przerobione, wydłużono maskę oraz zainstalowano nowe światła. Również wnętrze znacząco przerobiono, nadając bardziej eleganckie linie i wykończenie.

Samochód okazał się dużym sukcesem dla malutkiej firmy, która zatrudniała w szczytowym okresie zaledwie 175 osób. Niestety mimo to, w 1988 roku firma zbankrutowała (w latach 90. przywrócono ją do życia) z powodu wycofania się Boba Zimmera i problemów zdrowotnych Paula Zimmera. Do tego czasu powstało około 170 egzemplarzy Zimmera Quicksilver, z których większość szybko zyskała status samochodów kolekcjonerskich.

Zimmer Quicksilver (fot. Courtesy of RM Sotheby's)

Zimmer Quicksilver (fot. Courtesy of RM Sotheby’s)

Na początku 2020 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny RM Sothesby’s w Arizonie wystawiono wyjątkowy egzemplarz Zimmera Quicksilver z 1986 roku. Samochód ma przejechane zaledwie 746 km i do tej pory cały czas był w rękach pierwszego właściciela. Stan samochodu jest idealny – zachowały się oryginalne naklejki oraz dokumenty co tylko dodaje wartości. Również wnętrze auta z charakterystyczną tapicerka z czerwonej skóry wygląda idealnie mimo upływu lat. Cena wywoławcza wynosi 40-50 tys. dolarów. Aukcja odbędzie się w dniach 16-17 stycznia.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.