Wagi przemysłowe to urządzenia, których zadaniem jest kontrola wagi produktów wielkogabarytowych. Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu, gdzie umożliwiają przygotowanie przesyłek tradycyjnych lub paletowych, zachowując optymalne parametry wagowe.

Wśród wag przemysłowych wyróżniamy wiele rodzajów, które dostosowane są pod względem budowy oraz możliwości do towarów, a także branży w jakiej mają pracować. Przykładowo, waga samochodowa najazdowa sprawdzi się w przypadku transportu drogowego, a także w różnego rodzaju składach materiałów budowlanych. Wagi paletowe to natomiast urządzenia niezbędne w magazynach, firmach produkcyjnych, czy spedycyjnych zajmujących się przewozem przesyłek paletowych.

Jak wybrać wagę przemysłową?

Wybierając wagę przemysłową do swojej firmy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry, które zagwarantują, że waga będzie funkcjonalna. Najważniejsza kwestia to miejsce, gdzie waga będzie używana. Jeżeli będzie to suchy magazyn, wówczas możemy wybierać spośród wag stalowych malowanych proszkowo. Z kolei do użytku na zewnątrz, najlepiej poszukać wagi ze stali nierdzewnej, która będzie odporna na działanie warunków atmosferycznych. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku takich urządzeń jak waga samochodowa najazdowa. Kolejną kwestią związaną z miejscem ustawienia jest jakość oraz rodzaj podłoża. Do wyboru dostępne są wagi montowane w zagłębieniu na równo z posadzką. To rozwiązanie dobre w przypadku wag samochodowych najazdowych. Wagi platformowe stawiane bezpośrednio na posadzce sprawdzą się z kolei w magazynach i halach produkcyjnych.

Wśród wag przemysłowych wyróżniamy wiele rodzajów, które dostosowane są pod względem budowy oraz możliwości do towarów, a także branży w jakiej mają pracować
Wśród wag przemysłowych wyróżniamy wiele rodzajów, które dostosowane są pod względem budowy oraz możliwości do towarów, a także branży w jakiej mają pracować

Nośność oraz precyzja wagi przemysłowej

Waga przemysłowa ma za zadanie ważyć. W zależność do tego, jak dużej precyzji oraz nośności potrzebujemy, odpowiedni będzie inny rodzaj wagi. Co istotne, im większa będzie nośność wagi, tym jej precyzja będzie mniejsza. Wybierając nośność wagi paletowej trzeba pamiętać, żeby uwzględnić wagę europalety, kontenerów czy innych pojemników, które będą ważone razem z towarem. Istotną kwestią podczas zakupu wagi przemysłowej będzie jej legalizacja. Wagi stosowane tylko do użytku wewnętrznego nie wymagają legalizacji. Jeżeli jednak waga będzie używana do obrotu handlowego, do rozliczania się z cłami i obliczania podatków, wówczas musi posiadać legalizację zatwierdzoną przed odpowiedni organ niezależny od producenta.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.