Chorwacja jest jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Mało jednak kto odwiedza stolicę tego kraju, Zagrzeb. W tym niedocenionym mieście znaleźć można wiele ciekawostek i miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Muzeum Techniki im. Nikola Tesli. To niepozorne muzeum kryje w sobie bardzo wiele ciekawych eksponatów związanych z różnymi dziedzinami techniki.

Muzeum znajduje się blisko centrum Zagrzebia przy ulicy Savska. Założono je 21 grudnia 1954 roku, ale oficjalnie rozpoczęło działalność 14 stycznia 1963 roku. Za projekt ekspozycji i ogólnie ideę muzeum odpowiadał dr Božo Težak. Przez lata muzeum rozrastało się i powiększało swoją kolekcję.

Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)
Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)

Obecnie wśród zbiorów muzeum znajdują się liczne wozy strażackie, samochody, szybowce, samoloty, okręt podwodny CB-20, lokomotywy, tramwaje, oraz zdecydowanie mniejsze przedmioty codziennego użytku, silniki parowe itp. Ilość eksponatów jest ogromna, zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze urządzenia i sprzęty.

Główna część ekspozycji znajduje się w centralnej części głównego budynku. Ze względu na to, że cały budynek jest dwupiętrowy, główną salę można oglądać z poziomu ziemi jak i z antresoli. Dzięki temu możemy zobaczyć największe eksponaty ze wszystkich stron.

Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)
Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)

Śmiało można powiedzieć, że muzeum chociaż widać jego wiek (a szczególnie czuć go po zapachu starej drewnianej podłogi w większości pomieszczeń), jest bardzo przemyślane i wygodne do zwiedzania. Wszystkie eksponaty są podzielone na sekcje tematyczne i uporządkowane.

Bez wątpienia największym eksponatem w muzeum jest okręt podwodny CB-20. Jest to miniaturowy okręt podwodny zbudowany we Włoszech w 1944 roku. Został przejęty przez Jugosławię i eksploatowany do 1957 roku. Jest to jeden z dwóch okrętów tego typu zachowany na świecie. Na uwagę zasługuje również kolekcja samolotów, w skład której wchodzi m.in. Republic P-47 Thunderbolt. Prezentowane w muzeum eksponaty w większości związane są z sprzętem wykorzystywanym w Jugosławii i później Chorwacji. Nie zabrakło jednak miejsca na eksponaty związane z eksploracją kosmosu.

Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)
Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)

Na zwiedzenie muzeum trzeba poświęcić kilka godzin, jeśli chcemy zapoznać się z wszystkimi eksponatami. Zwiedzać można je samemu lub w grupie z przewodnikiem. Niezależnie od tego jaką wersję wybierzemy, samo przejście przez muzeum zajmie ponad godzinę. Na duży plus muzeum można zaliczyć fakt, że chociaż jest jednym z najpopularniejszych muzeów w Chorwacji, nie ma tam tłumów zwiedzających, zwłaszcza we wrześniu.

Jeśli więc planujecie odwiedzić Chorwację, zwłaszcza samochodem, warto zatrzymać się w Zagrzebiu na chwilę, aby odwiedzić to muzeum.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.