Czy wiesz, dlaczego Twoje zakupy przychodzą pod drzwi nawet w jeden dzień roboczy? Jednym z kluczowych elementów sprawnej dostawy są odpowiednio zaaranżowane systemy magazynowe. Firmy na całym świecie nieustannie testują nowe udogodnienia w łańcuchach logistycznych i magazynowych. Być może już wkrótce czas standardem będzie dostawa w 12 godzin?

Systemy magazynowe w założeniach Fizycznego Internetu

Czym jest idea Fizycznego Internetu? To koncepcja głosząca, iż globalne procesy logistyczne powinny przypominać globalną sieć komputerową. Internet opiera się o protokoły wymiany danych i węzły komunikacyjne, łącząc lokalne sieci w jedną strukturę. Podobną zależność można wykorzystać również w świecie e-commerce, opierając transport i składowanie na lokalnych zasobach produkcyjnych, transportowych i magazynowych. Jak proces ten miałby przebiegać w praktyce? Czy będzie on oddziaływał na systemy magazynowe?

Porównanie łańcucha dostaw do globalnej sieci internetowej po raz pierwszy pojawiło na konferencji w Quebecu w 2014 r. Ogłoszono tam 8 punktów, które miałyby doprowadzić do standaryzacji procesów logistycznych i odciążyć systemy magazynowe. Jednym z nich jest ujednolicenie opakowań i kontenerów, dzięki czemu z łatwością wpasowałyby się we wszystkie systemy magazynowe. Warto podkreślić również koncept budowania rozproszonej siatki centrów tranzytowych, dzięki którym transport zajmowałby znacznie mniej czasu.

Systemy magazynowe (fot. pixabay.com)

Automatyczne systemy magazynowe dla sklepów e-commerce

Choć wizja Fizycznego Internetu dopiero raczkuje, jest to z pewnością jeden z najciekawszych pomysłów na rozwój transportu i składowania. Koncepcja ta wyróżnia się znaczącą optymalizacją procesów i kosztów – powstałe oszczędności czasu i pieniędzy mogą okazać się kluczowe w rywalizacji pomiędzy sklepami stacjonarnymi a e-commerce. Zanim założenia Fizycznego Internetu staną się ogólnoświatowym standardem, za sprawną dostawę i składowanie będą odpowiadać zautomatyzowane systemy magazynowe.

Zautomatyzowanie procesów magazynowych przynosi korzyści zarówno Klientowi, jak i sprzedawcy. Wdrożenie tzw. WMS (ang. Warehouse Management System) nie tylko ułatwia monitorowanie ewentualnych braków w zaopatrzeniu, lecz pomaga również przyspieszyć podróż pomiędzy magazynem a Klientami. Stworzenie koncepcji magazynu, opartego o nowoczesne oprogramowanie, warto zlecić doświadczonej firmie. Automatyczne systemy magazynowe tworzy m.in. przedsiębiorstwo Nedcon Silesia, które od ponad 20 lat pomaga firmom w usprawnieniu procesów logistycznych.

Czy ekspresowe dostawy znajdują się na wyciągnięcie ręki? Jeszcze nie – wszystko wskazuje jednak, że rynek e-commerce zyskuje coraz więcej argumentów, aby przekonać do siebie wciąż niezdecydowanych.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.