Badania opinii Internautów przeprowadzone przez Kantar Polska w kwietniu 2020 wskazują, że usługi kurierskie cieszą się rosnącą popularnością wśród osób prywatnych, nie tylko jako sposób na dostarczenie paczki z e-commerce, gdzie dominują od dawna, ale także jako metoda nadawania przesyłki. Choć wciąż najpopularniejsze jest nadawanie przesyłek w placówce Poczty Polskiej (opcja, z której korzysta 53% respondentów), to tuż za nią znalazły się Paczkomaty (na które wskazało 51% ankietowanych). Trzecią pozycję (z wynikiem 43%) zajęło zamawianie odbioru przesyłek przez kuriera od nadawcy w domu lub miejscu pracy. To jak najwygodniej skorzystać z usług kuriera?

Nadawanie przesyłek przez InPost Mobile

W tej chwili najbardziej innowacyjnym i zapewne najprostszym sposobem nadania przesyłki przez kuriera jest aplikacja InPost Mobile. Przełomowa jest w tym przypadku przede wszystkim rezygnacja z drukowanych etykiet nadawczych. W dobie postępującej digitalizacji korzystanie z papierowej dokumentacji wydaje się przeżytkiem, coraz mniej ludzi ma drukarkę, a i mniej jest punktów świadczących usługi drukowania. Przeniesienie całego procesu do aplikacji mobilnej oznacza też możliwość przygotowania przesyłki w dowolnym momencie – wszak smartfona zwykle mamy zawsze ze sobą, a na pobranie samej aplikacji zdecydowało się już sześć milionów użytkowników.

Inpost

Cieszyła się ona dużą popularnością jeszcze zanim pojawiła się możliwość nadawania przesyłek, bo ułatwia śledzenie i odbieranie przesyłek z Paczkomatów, które są (według wspomnianych badań) najpopularniejszym sposobem dostawy z e-commerce. Za popularnością Paczkomatów stoi ich całodobowa dostępność, gęsta sieć punktów odbioru (ponad dwanaście tysięcy w całym kraju) i innowacyjność tego rozwiązania. To jak się nadaje paczki kurierskie w aplikacji? Aby otworzyć ekran nadawania przesyłek należy wybrać ikonę ze strzałką u dołu po środku ekranu głównego. Na kolejnym ekranie trzeba wybrać typ usług – kurier lub Paczkomat – oraz rozmiar przesyłki (mała, średnia, duża paczka), co jest o tyle ważne, że od rozmiaru paczki nie tylko zależy cena usług, ale także rozmiar skrytki Paczkomatu, do której trzeba tą paczkę przecież włożyć w celu wysłania. Następnie trzeba wybrać przycisk „dalej” i na kolejnym ekranie można wpisać dane odbiorcy paczki.

W przypadku przesyłki do Paczkomatu jest to tylko imię i nazwisko odbiorcy, jego telefon oraz e-mail, jak również oczywiście Paczkomat docelowy. Natomiast przesyłki kurierskie muszą naturalnie mieć określony dokładny adres odbiorcy. Wybraniu kolejnego przycisku „dalej” przenosi użytkownika na ekran płatności (BLIKiem, kartą płatniczą, lub przelewem on-line), gdzie należy wpisać też dane nadawcy (imię i nazwa oraz adres e-mail, a numer telefonu uzupełnia się automatycznie na podstawie danych w aplikacji). Ostatnim krokiem jest jest zatwierdzenie zgody na regulamin. Po uiszczeniu opłaty pojawi się ekran z kodem QR (kod nadawczy zostanie też wysłany e-mailem), który można zeskanować używając czytnika w dowolnym Paczkomacie. Po zeskanowaniu lub wpisaniu kodu otworzy się skrytka, do której można włożyć paczkę, która w ciągu dwóch dni roboczych powinna dotrzeć do wskazanego Paczkomatu lub do adresata.

Inpost

Jak nadać paczkę kurierską przez Szybkie Nadania?

Dla osób nie chcących korzystać z aplikacji, które na przykład nie mają ochoty wpisywać wszystkich danych przesyłki na ekranie telefonu albo po prostu nie mają i nie chcą mieć aplikacji, ale chcą nadać paczę z Paczkomatu, InPost przygotował stronę SzybkieNadania.pl. Można za jej pomocą nadawać przesyłki kurierskie i paczkomatowe bez konieczności zakładania konta w serwisie firmy.

Po wejściu na stronę użytkownik zobaczy formularz, w którym może w pisać wszelkie niezbędne dane. Na górze może wybrać typ przesyłki: kurierskie lub paczkomatowe oraz jej rozmiar (jeden z trzech, takich samych jak te dostępne w aplikacji mobilnej InPost). Poniżej należy podać dane nadawcy i adresata: imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz numery telefonów. Na dole można wybrać Paczkomat, do którego ma trafić przesyłka lub podać dokładny adres, pod który kurier ma zawieźć paczkę. Podczas wypełniania formularza, po prawej stronie ekranu cały czas znajduje się okienko, w którym podsumowano wszystkie wprowadzone dane, jak również aktualna cena zależna od parametrów przesyłki.

Na koniec wystarczy zaakceptować regulamin i zapłacić za przesyłkę, aby pobrać etykietę nadawczą do wydrukowania. Po naklejeniu etykiety nadawczej na paczce można zanieść ją do dowolnego Paczkomatu, gdzie po zeskanowaniu kodu z etykiety otworzy się skrytka, do której można będzie włożyć paczkę. Kurierzy InPost dostarczą ją na miejsce zwykle w ciągu dwóch dni roboczych.

Inpost

Zamów kuriera bez wychodzenia z domu

Jeżeli jednak nie zamierzasz w ogóle wychodzić w celu wysłania przesyłki, możesz zrobić to nie opuszczając swojego mieszkania czy miejsca pracy, dzięki usłudze tak zwanego podjazdu kurierskiego. Jest to usługa szczególnie korzystna dla klientów wysyłających wiele paczek na raz, na przykład dla osób sprzedających w sieci, szczególnie że w InPost przy większej liczbie paczek jest ona darmowa.

W niektórych firmach jest to standardowa metoda nadawania paczek, nie usługa dodatkowa, ale zwykle cena standardowych usług jest wtedy wyższa. Aby skorzystać usługi podjazdu kurierskiego w InPost, aby wysyłać zarówno paczki kurierskie jak i do Paczkomatów, musisz założyć konto Managerze Paczek, czyli serwisie internetowym firmy. Żeby nadać paczki z podjazdem kurierskim wypełnij formularz nadawczy w Managerze Paczek (jest zbliżony do tego w poprzednich metodach, ale można też nadawać wiele paczek na raz), ale jako sposób wysyłki wybierz opcję “utworzę zlecenie odbioru – przesyłkę odbierze kurier InPost (usługa dodatkowo płatna)”.

Wcześniej musisz zdefiniować w ustawieniach konta adres odbioru, żeby kurier wiedział gdzie ma przyjechać po paczkę. Wybierz jeden z zapisanych punktów odbioru i zapłać za przesyłki, a następnie wydrukuj etykiety nadawcze, które nakleisz na paczki i czekaj na kuriera. Przesyłki przekaż kurierowi kiedy przyjedzie.

Inpost

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.