W 1935 roku w Pradze Skoda zaprezentowała prototypowy samochód osobowy Skoda 935 Dynamic. Samochód wyróżniał się piękną, opływową karoserią pozbawioną zbędnych i wystających elementów. Prototyp wzbudził spore zainteresowanie zarówno w branży, jak i wśród widzów.

Zaprezentowana w 1935 roku Skoda znacząco różniła się od typowych ówczesnych samochodów. Opływowa karoseria miała niecodzienny kształt, którzy przykuwał wzrok – zwłaszcza długi tył. Umieszczony pod maską 55-konny czterocylindrowy bokser o pojemności 2 litrów pozwalał na rozpędzenie się do 130 km/h.

Sam samochód miał czterodrzwiowe nadwozie, a w jego wnętrzu mieściło się 5 osób. Skoda 935 Dynamic miała 4,8 m długości, 1,67 szerokości i 1,5 wysokości. Masa własna wynosiła 1170 kg. Karoserię wykonano z połączenia stali i aluminium, a ramę wykonano częściowo z drewna.

Skoda 935 Dynamic

Skoda 935 Dynamic

Silnik znalazł się z tyłu, ale chłodnicę pozostawiono z przodu. Zbiornika paliwa umieszczono w środkowej części podwozia, dzięki czemu lepiej rozłożono masę pojazdu.

Do 1939 roku samochód brał udział w licznych testach i próbach, prezentując znakomite właściwości jezdne. Wybuch wojny sprawił, że prototyp trafił w prywatne ręce i zaginął. Dopiero w 1968 roku odkryto go w Bystrzycy. Powstające wówczas muzeum Skody odkupiło go i włączyło do swojej kolekcji.

W 2012 roku podjęto decyzję o wyremontowaniu samochodu i przywróceniu go do pełnej sprawności. Prace trwały do 2015 roku. W lipcu gotowe i w pełni sprawny samochód zaprezentowano w Kilonii na zjeździe klasyków. Nawet dzisiaj mająca 80 lat Skoda 935 Dynamic robi wrażenie.

Fot. Skoda

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.