Paryż kusi. Tak można najkrócej oddać magię tego miasta, będącego jedną ze stolic współczesnego świata. Ważne, że owo kuszenie przejawia się na różnych płaszczyznach kultury, tym samym całe masy ludzi marzą o odwiedzeniu stolicy Francji i chłonięciu tego, co ma ona do zaoferowania. Aby zobaczyć wszystko, co zamieszczają przewodniki, potrzeba zaplanować miesiąc na zwiedzanie. Warto jednak wybrać kilka atrakcji tych bardziej reprezentatywnych, które powinny być na rozkładzie każdego turysty. Tanie bilety lotnicze do Paryża z pewnością ułatwią spełnienie tego przedsięwzięcia.

Klimat kawiarniany

Dla wszystkich tych chcących chłonąć klimat miasta i stawiających na spacerowanie, sprzyjała będzie już sama przestrzeń architektoniczna, która jest – rzec można – skrojona pod taką formę spędzania czasu. W Paryżu znajdziemy szereg małych, wąskich i urokliwych uliczek, przy których umiejscowione są kawiarnie będące dla wielu stałym etapem w czasie przemierzania stolicy Francji.

Wieża Eiffel (fot. wikipedia.org)

Wieża Eiffel (fot. wikipedia.org)

A im „tło” spacerów bardziej rozpoznawalne, tym i wrażenia coraz lepsze. W tak odpowiedni nastrój wprowadzi zapewne spacer po Polach Elizejskich, ulicy, którą można uznać za najbardziej reprezentatywną dla Paryża. Wzdłuż niej usytuowane są ekskluzywne restauracje i butiki, kuszące swoimi wystawami turystów.

Będąc w Paryżu, koniecznie trzeba zobaczyć główny symbol tego miasta, a więc Wieżę Eiffla. Aby umilić czas jeszcze bardziej, można skorzystać z usług restauracji znajdującej się na jej szczycie – z pewnością to świetna opcja na romantyczną kolację. Warty zobaczenia jest również Łuk Triumfalny, a gdy zechcemy odpocząć, można skusić się na wycieczkę statkiem wycieczkowym po Sekwanie bądź lekki spacer bulwarami wzdłuż tej rzeki.

Klimat artystyczny

Paryż to jedno z miast, które jest najbardziej atrakcyjne dla miłośników sztuki – przemierzania muzeów, galerii oraz zabytkowych kościołów. Wielka historia zagląda tu z każdego niemal zakamarka. Zwiedzanie Paryża powinno rozpocząć się od obowiązkowego punktu, jakim jest katedra Notre Dame, będąca jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie. Inną, również znaczącą dla Paryżan, jest bazylika Sacré-Cœur położona na niemniej sławnym wzgórzu Montmartre.

Bazylika Sacré-Cœur (fot. pixabay.com)

Bazylika Sacré-Cœur (fot. pixabay.com)

Miejsce to znane jest przede wszystkim jako skupisko artystów, przez długi czas stanowiło centrum życia artystycznego Paryża – właśnie tutaj urzędowała słynna cyganeria artystyczna XIX wieku. Dzisiaj spotkamy tam ulicznych artystów, którzy tworzą chociażby portrety turystów i ciągle daje się wyczuć dawny klimat świadczący o wyjątkowości tego miejsca. Szukając pozostałości dawnej sztuki – nie tylko francuskiej, ale rodem z całego świata – koniecznie trzeba odwiedzić muzea paryskie. A wybór jest naprawdę konkretny, gdyż jest ich ok. 150. Najważniejsze, najbardziej znane i zarazem posiadające najbardziej wartościowe zbiory, to – rzecz jasna – Luwr ze słynną Mona Lisą i Muzeum d’Orsay, które zostało umiejscowione w budynku dawnego dworca kolejowego. Największą atrakcją jest tam kolekcja dzieł impresjonistów.

Stolica Francji kusi każdego, bo ponad powyższe, należy pamiętać, że to także jedna ze stolic mody, również atrakcje sportowe, czy te dla najmłodszych stoją na wysokim poziomie. Dlatego warto dać się skusić wielkiemu światu i wybrać się w podróż do Paryża samolotem.

Podziel się.