Woda, choć niezbędna do życia, w nadmiarze nie służy materiałom budowlanym, a także użytkownikom budynków. Zbyt duża wilgoć powoduje korozję i zmniejsza trwałość większości konstrukcji, a także sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które są dla człowieka szkodliwe: pleśni, grzybów, niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dlatego powietrze w budynkach powinno być odpowiednio wilgotne – jeśli jest w nim za dużo wody, warto skorzystać z osuszaczy powietrza. Takie urządzenia przydatne są nie tylko podczas użytkowania obiektów, ale również w czasie budowy. Sprawdź, kiedy warto je zastosować!

Jak działa osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest wychwycenie wody z powietrza i odseparowanie jej od pozostałych składników mieszaniny. Jest to realizowane technicznie na kilka sposobów, jednak zasada działania osuszacza jest zawsze taka sama. Za pomocą wentylatora urządzenie pobiera z pomieszczenia wilgotne powietrze, a następnie przy pomocy systemu filtracji, odseparowuje wodę. Osuszone powietrze wydostaje się z osuszacza, a skroplona woda pozostaje w zbiorniku – najczęściej wewnętrznym.

Profesjonalne urządzenia są dość drogie, jednak jeśli nie używasz ich stale, a jedynie jednorazowo lub okazjonalnie, możesz wypożyczyć osuszacz powietrza – wynajem jednego egzemplarza to koszt od mniej niż 100 zł za dzień.

Gdzie przydają się osuszacze powietrza?

Osuszacze powietrza mają bardzo szerokie spektrum zastosowania – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zmniejszenie wilgotności powietrza, czyli m.in. w przemyśle, budownictwie, magazynowaniu, pożarnictwie czy rolnictwie. Osuszacze:

  • chronią przed korozją;
  • zapobiegają oblodzeniu;
  • zapewniają ochronę przed kondensacją pary wodnej,
  • chronią przed korozją mikrobiologiczną;
  • zapobiegają zbrylaniu materiałów.

Na stronie Boels.com możesz zapoznać się z ofertą firmy, która wynajmuje nie tylko niewielkie osuszacze kondensacyjne (najbardziej popularne), ale również urządzenia adsorbcyjne, doskonale nadające się do zastosowania w procesach technologicznych.

Osuszacz powietrza – kiedy warto skorzystać z niego na budowie?

Osuszacze powietrza w budownictwie

Osuszacz powietrza to doskonałe rozwiązanie również na budowę. Pozwala przyspieszyć prace, wpływając tym samym na obniżenie kosztów inwestycji. W pracach budowlanych szczególnie przydaje się wszędzie, gdzie konieczne jest przyspieszenie odparowania wody z mas budowlanych. Przykładem może być np. wysychanie tynków wewnętrznych, kiedy panuje niesprzyjająca aura – chłód, któremu towarzyszy wysoka wilgotność. W takich warunkach naturalne odparowanie wody zajmuje bardzo dużo czasu. Zastosowanie osuszacza skraca go znacząco, jednocześnie nie podnosząc temperatury, co jest korzystne dla większości materiałów budowlanych, a także mniej kosztowne.

Osuszacze przydają się także w pracach remontowych, zwłaszcza związanych z poprawą hydroizolacyjności budynku.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.