Alfred T. Palmer jest autorem jednych z najlepszych kolorowych zdjęć wykonanych podczas II wojny światowej. Wykonane przez niego zdjęcia, przedstawiające amerykańskich żołnierzy oraz przemysł i pracujących w nim kobiet i mężczyzn mimo swojego propagandowego charakteru, świetnie pokazują realia II wojny światowej.

Alfred T. Palmer urodził się w 1906 roku. Podczas II wojny światowej pracował w Office of War Information, gdzie był odpowiedzialny za przygotowywanie zdjęć na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych. Jego zdjęcia miały być wykorzystywane do promowania sił zbrojnych, wysiłku zbrojeniowego oraz wspierania całego przemysłu wojskowego.

Chociaż formalnie zdjęcia miały mieć czysto propagandowy charakter, ich jakość oraz niepowtarzalny klimat sprawiają, że uważa się je za jedne z najlepszych kolorowych zdjęć wykonanych podczas II wojny światowej. Zwłaszcza dotyczy to słynnych zdjęć amerykańskich czołgów w trakcie manewrów, oraz pracowników zakładów przemysłowych, zwłaszcza kobiet. Praktycznie wszystkie najsłynniejsze zdjęcia powstały w 1942 roku w różnych zakładach przemysłowych i bazach wojskowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Po wojnie Palmer związał się z National Geographic oraz przemysłem filmowym. Zmarł w 1993 roku. Mimo długiej kariery, jego zdjęcia z czasów II wojny światowej są jego największym i najbardziej rozpoznawalnym dziełem.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.