Oprócz klasycznych grzejników coraz częściej do domowych wnętrz wprowadza się nowoczesne produkty, dzięki którym da się szybko i skutecznie ogrzać wybrane części pomieszczenia lub całe wnętrza. Niektóre urządzenia są w stanie nawet zapewnić komfort cieplny na zewnątrz, na przykład na przydomowym tarasie. Wiele korzyści dają choćby praktyczne promienniki podczerwieni.

Co to takiego i dlaczego warto na nie postawić w domowych przestrzeniach? O tym napiszemy poniżej.

Czym jest promiennik podczerwieni i jak działa?

Promienniki podczerwieni to urządzenia, w których dochodzi do przetworzenia energii elektrycznej na ciepło, emitowane następnie w formie promieniowania podczerwonego. Co ciekawe, fala nie ogrzewa całego powietrza, a tylko ciała stałe, które spotyka na swojej drodze. Dotyczy to ścian, podłóg, sufitów, wyposażenia wnętrz, a także ludzi przebywających w danej przestrzeni.

Tego typu urządzenia stosuje się jako niewielkie i praktyczne grzejniki, wprowadzane chętnie do domowych wnętrz.

Na rynku można spotkać różne rodzaje promienników. Podstawowy podział dotyczy sposobu zasilania urządzenia. Pojawiają się zatem promienniki:

  • elektryczne,
  • gazowe,

Najprostszym promiennikiem jest zwyczajna grzałka elektryczna. Produkty tego typu występują jednak również w formie bardziej rozbudowanych rozwiązań grzewczych, w tym żarówek, grzejników ceramicznych i metalowych lub paneli grzewczych. Przy ich pomocy da się skutecznie ogrzać różnej wielkości przestrzenie.

Promiennik podczerwieni

Gdzie można montować promienniki podczerwieni?

Promienniki to zarówno urządzenia przenośne, jak i montowane na stałe. Szeroki wybór takich rozwiązań oferuje sklep z ogrzewaniem Econovli. Ze względu na dużą różnorodność produktów, łatwo dopasować je do potrzeb konkretnej przestrzeni.

Promienniki podczerwieni stosuje się chętnie jako ogrzewanie główne w rozmaitych pomieszczeniach, w których z różnych powodów nie może się lub nie chce wprowadzać systemu grzewczego (ogrzewanie centralne z kotłem albo ogrzewanie podłogowe).

Stanowią również idealne rozwiązanie uzupełniające niewydajny system albo wspierające grzejniki w szczególnie wymagających wnętrzach i w pomieszczeniach, w których okazjonalnie potrzebuje się szybko podnieść temperaturę.

Nie zapominajmy również o tym, że promienniki przydają się do ogrzewania zewnętrznych tarasów i balkonów, a nawet ogrodów (w tym ogródków gastronomicznych) na świeżym powietrzu, by zapewnić pełen komfort użytkownikom nawet w czasie chłodniejszych wieczorów.

Promiennik podczerwieni

Najważniejsze cechy promienników podczerwieni – dlaczego warto z nich korzystać?

Promienniki to dość uniwersalne i praktyczne produkty. Co je wyróżnia na tle innych urządzeń grzewczych?

Dlaczego warto się na nie zdecydować? Promienniki są niezmiernie wydajne i pozwalają niemal natychmiast podnieść komfort cieplny w danym miejscu. Wpływa na to ogrzewanie ciał stałych, a nie nagrzewanie olbrzymich mas powietrza. Wiele promienników pozwala również na ukierunkowanie energii cieplnej, dzięki czemu udaje się ogrzewać wyłącznie wybraną część przestrzeni.

Promienniki są zazwyczaj niewielkie i lekkie. Sprawdzają się zatem jako grzejnik przenośny, który można szybko i bez problemu podpiąć np. do prądu w różnych pomieszczeniach – wszędzie tam, gdzie chce się aktualnie podnieść temperaturę. Nie wymagają skomplikowanych prac montażowych, a sterowanie nimi jest niezmiernie proste.

Urządzenia nie prowadzą do sztucznego wymuszenia ruchu powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu stanowią bezpieczną alternatywę grzewczą dla alergików.

Nawet jeśli postawi się na urządzenia elektryczne, nowoczesne promienniki wyróżniają się niewielkim zużyciem prądu. Nie emitują również zanieczyszczeń, przez co uznaje się je za produkty grzewcze przyjazne środowisku naturalnemu.

Promienniki podczerwieni – bezpieczny i skuteczny sposób na ogrzewanie

Promienniki z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Stosuje się je jako urządzenia główne lub pomocnicze, by poprawić warunki cieplne w domowych wnętrzach albo w przestrzeni w pobliżu domu. Działają wydajnie i energooszczędnie, a przy tym są niezmiernie praktyczne, co przekonuje do nich nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.