Zaprojektowany na początku II wojny światowej Sd.Kfz.2, znany bardziej jako Kettenkraftrad lub Kettenkrad, to chyba jeden z najbardziej oryginalnych, produkowanych seryjnie pojazdów, jakie powstały podczas II wojny światowej.

Już przed wybuchem II wojny światowej Heinrich Ernst Kniepkamp rozpoczął prace nad lekkim gąsienicowym pojazdem terenowym, który miał stać się uniwersalnym ciągnikiem, zarówno do zastosować cywilnych jak i wojskowych. Powstało kilka koncepcji takiego pojazdu, ale dopiero w 1939 roku zainteresowała się nim niemiecka armia.

Sd.Kfz.2 Kettenkrad

Sd.Kfz.2 Kettenkrad

Zakłady NSU Motorenwerke otrzymały zadanie dopracowania projektu i przygotowania go do produkcji seryjnej, jako lekki, wojskowy ciągnik i pojazd łącznikowy, przystosowany do działania w trudnym terenie. W 1940 roku ukończono pierwszy prototyp, który otrzymał oznaczenie kleiner Kettenkraftwagen, Vs. Kfz. 620, zmienione w 1941 roku na kleines Kettenkraftrad, Sd.Kfz. 2. Po serii prób, pojazd został skierowany do produkcji seryjnej.

Pojazd wyróżniał się bardzo oryginalną konstrukcją, ponieważ z przodu zamontowano pojedyncze koło na widelcu motocyklowym, a z tyłu gąsienice. Kettenkrad miał 3 m długości i ważył 1560 kg. Napęd stanowił czterocylindrowy silnik o pojemności 1,5 litra i mocy 36 KM, pochodzący z Opla Olympia. Zapewniał on prędkość maksymalną 70 km/h i zasięg 250 km na drodze, lub 175 km w terenie. Oprócz kierowcy, pojazdem mogły podróżować dwie osoby.

Sd.Kfz.2 Kettenkrad

Sd.Kfz.2 Kettenkrad

Kettenkrad idealnie nadawał się do holowania lekkich działek i przyczepek, oraz do przewożenia amunicji między stanowiskami. Nieco zmodyfikowane wersje wykorzystywano nawet do holowania samolotów na lotniskach. Sd.Kfz. 2 był również bardzo często wykorzystywany do kładzenia kabli, głównie dzięki swoim zdolnościom terenowym.

Do końca wojny wyprodukowano łącznie 8411 egzemplarzy Sd.Kfz. 2. Po wojnie do 1948 roku wyprodukowano jeszcze kolejnych 500 egzemplarzy. Do ich budowy wykorzystano części wyprodukowane podczas wojny. Pojazdy te wykorzystywano głównie w leśnictwie, oraz w jednostkach straży pożarnej. Poniższa tabela przedstawia skalę produkcji Kattenkradów w poszczególnych latach.

1940 1941 1942 1943 1944 1945 Po wojnie
142 419 967 2440 4155 288 około 500

 

Sd.Kfz.2 Kettenkrad

Sd.Kfz.2 Kettenkrad

Kleines Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2 był całkiem udanym pojazdem, aczkolwiek zastosowanie podwójnego zawieszenia generowało problemy, zwłaszcza z przednim kołem, które nie było wystarczająco wytrzymałe do jazdy w trudnym terenie. Paradoksalnie, lepszym rozwiązaniem było zachowanie tylko napędu gąsienicowego. Mimo to pojazdy te wykorzystywano bardzo intensywnie na wszystkich frontach II wojny światowej, a pewną liczbę tych pojazdów używali również Rumunii, Finowie, Węgrzy i Włosi.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.