W ostatnich latach wielu ludzi stara się urządzać swoje domy w stylu naturalnym, który często określa się mianem ekologicznego. Jego popularność nie jest wcale przypadkowa – temat ochrony przyrody, zdrowia i zielonego sposobu życia jest bliższy coraz większej grupie ludzi.

Korzeni tego stylu nie znajdziemy ani w historii ani wśród prac sławnych architektów. Jego atrakcyjność polega właśnie na naturalności, tutaj design dyktuje nam sama przyroda. Styl ten sprawdza się szczególnie w mieszkaniach, wnosząc powiew świeżego powietrza do szarej, miejskiej atmosfery. Otaczanie się naturalnymi przedmiotami pomaga w zwalczaniu zmęczenia i stresu, a harmonijnie zaaranżowane wnętrze będzie prawdziwym schronieniem przed zamętem współczesnego świata. Ponadto styl naturalny jest przyjazny dla środowiska i komfortowy. Jeśli brakuje Ci w życiu kontaktu z przyrodą i relaksu na jej łonie, et voila to mieszkanie urządzone w tym stylu jest dla Ciebie.

W ostatnich latach wiele ludzi stara się urządzać swoje domy w stylu naturalnym, który często określa się mianem ekologicznego.
W ostatnich latach wiele ludzi stara się urządzać swoje domy w stylu naturalnym, który często określa się mianem ekologicznego. (fot. favi.pl)

Jak urządzić mieszkanie w stylu ekologicznym? Kieruj się tymi zasadami:

  1. Wybieraj jak najwięcej materiałów naturalnych bądź takich, które są przyjazne dla środowiska.
  2. Trzymaj się neutralnej palety bar bez wyrazistych, krzykliwych akcentó
  3. Inwestuj w naturalne dekoracje (akwaria, kamyki, rośliny doniczkowe).

Naturalne materiały to podstawa!

Głównym elementem wnętrz w stylu ekologicznym są materiały pochodzące wprost z natury, wśród których – podobnie jak w stylu skandynawskim – króluje drewno. Znajdziesz je w meblach, ramach okiennych, drzwiach oraz oczywiście na podłogach. Dobrym rozwiązaniem są również drewniane komody, które nie tylko pięknie się prezentują ale również posłużą Ci na lata. Komoda z litego drewna to funkcjonalny, wytrzymały i naturalny mebel, który powinien znaleźć miejsce w każdym domu.

Komoda z litego drewna to funkcjonalny, wytrzymały i naturalny mebel, który powinien znaleźć miejsce w każdym domu.
Komoda z litego drewna to funkcjonalny, wytrzymały i naturalny mebel, który powinien znaleźć miejsce w każdym domu. (fot. favi.pl)

Możesz skorzystać ze wszystkich rodzajów drewna – od buku, orzecha i sosny, przez drzewa owocowe po mahoń. Świetnie sprawdzą się także sprzęty wykonane z ratanu, bambusa czy liści palmowych, które dodatkową wniosą do wnętrza lekki powiew egzotyki. Wspomniane materiały należą do szybko odnawialnych, a wykonane z nich meble są bardziej przyjazne dla środowiska. W porównaniu z litym drewnem mają także niższą cenę. Szukając inspiracji na www.favi.pl możesz sortować produkty na podstawie materiału lub stylu.

We wnętrzach często spotykamy również kamień (w formie płytek, gresów lub innych elementów dekoracyjnych), szkło i metal (w tradycyjnej, kutej formie). Naturalne tkaniny są oczywistością – może tutaj chodzić o niebieloną bawełnę na łóżkach, len w formie zasłon lub poszewek na poduszki oraz wełniane bądź jutowe chodniki. Nie można zapomnieć również o produktach z recyklowanego papieru lub plastiku (to jednak jest jedyna postać plastiku dopuszczalna w ramach tego stylu.

Dekorowanie w stylu naturalnym

Przyroda oferuje mnóstwo możliwości dekorowania i aranżowania wnętrz. Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem jest umieszczenie roślin doniczkowych wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe.

Wśród dodatków i akcesoriów, które znajdziemy w każdym naturalnie urządzonym pomieszczeniu, prym wiodą najróżniejsze kosze z wikliny, liści pamowych i trawy morskiej, naczynia z ceramiki lub gliny bądź misy wydrążone w drewnie.
Wśród dodatków i akcesoriów, które znajdziemy w każdym naturalnie urządzonym pomieszczeniu, prym wiodą najróżniejsze kosze z wikliny, liści palmowych i trawy morskiej, naczynia z ceramiki lub gliny bądź misy wydrążone w drewnie. (fot. favi.pl)

Wśród dodatków i akcesoriów, które znajdziemy w każdym naturalnie urządzonym pomieszczeniu, prym wiodą najróżniejsze kosze z wikliny, liści palmowych i trawy morskiej, naczynia z ceramiki lub gliny bądź misy wydrążone w drewnie. Możemy w nich przechowywać owoce, warzywa lub drobne przedmioty, które ciągle musimy mieć pod ręką. Możemy wykorzystać je również jako przedmioty czysto dekoracyjne i ozdobić nimi ścianę w kuchni.

O tekstyliach już wspominaliśmy. Powinny być wyłącznie z naturalnych materiałów – bawełny, lnu lub wełny. Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej sprawdzą się stłumione, neutralne odcienie. Dopuszczalne są także subtelne nadruki, oczywiście z motywami zaczerpniętymi ze świata flory i fauny. Te sprawdzą się przede wszystkim na zasłonach lub dekoracyjnych poduszkach.

Co jeszcze możesz wykorzystać w ramach stylu naturalnego?

Jeśli przyroda jest Ci bliska i zaczynasz się przekonywać do stylu ekologicznego, nie musisz od razu planować remontu generalnego. Istnieje wiele sposobów, aby wprowadzić elementy natury do wnętrza domu lub mieszkania. I nie będzie Cię to kosztować nawet złotówki. Wykorzystaj to, co przyroda oferuje Ci za darmo. Idź do lasu i nazbieraj liści, gałązek czy kamieni lub przywieź naturalne pamiątki z wakacji. Ułóż je w dowolnej konfiguracji na parapecie lub nasyp do prostego szklanego naczynia. Większe kamienie możesz wykorzystać jako przycisk do papieru. Wykorzystaj swoją wyobraźnię!

Podobnie możesz postąpić z pamiątkami z nadmorskiej plaży – muszle, koralowce, rozgwiazdy i piasek będą doskonale wyglądać w szklanych naczyniach lub ramkach na ścianie.

Bez względu na to, czy wybierzesz do swojego mieszkania najczystszą formę stylu naturalnego, możesz być pewien, że rezultatem zmian będzie przytulne, komfortowe i ciepłe miejsce, w którym odpoczniesz od zgiełku miasta i stresów życia zawodowego. Jesteś zwolennikiem stylu naturalnego?

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.