Wykupiłeś lub planujesz wykupić wycieczkę do Turcji? Koniecznie sprawdź, czy to bezpieczne. Do jakich regionów można podróżować, a jakich lepiej unikać? Przeczytaj też, w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek choroby, ataku czy kradzieży. Poznaj atrakcje turystyczne, których nie możesz przegapić podczas pobytu w Turcji.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Stosunkowo niedawno, bo 18 lipca 2018 roku w Turcji przestał obowiązywać stan wyjątkowy, który zapoczątkowano w 2016 roku. Mimo tej decyzji kraj wciąż jest w wysokim stopniu zagrożony terroryzmem. Na granicy z Syrią i Irakiem prowadzone są działania wojska i policji. Służby bezpieczeństwa mają rozszerzone prawa również w centralnych częściach kraju. Możesz np. zostać niespodziewanie poproszony o okazanie dokumentów. Pamiętaj więc, by paszport i wizę mieć zawsze przy sobie.

Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach stanowiących potencjalne cele ataków terrorystycznych. Są to atrakcje turystyczne, budynki użyteczności publicznej czy kluby nocne. W klubach dodatkowo pilnuj swoich rzeczy, zwłaszcza napojów. W tłumach mocno trzymaj plecak, najlepiej przed sobą. Ubezpiecz najcenniejsze mienie na wypadek kradzieży. Sprawdź, jaka polisa będzie właściwa: https://kioskpolis.pl/wyjazd-za-granice-jakie-ubezpieczenie-do-turcji/.

Wakacje w Trucji

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

Kiedy wykupujesz wycieczkę zorganizowaną przez biuro turystyczne, ubezpieczenie masz już wliczone w cenę. Dzieje się tak, ponieważ każdy touroperator – zgodnie z prawem – ma obowiązek zapewnić podróżnikom ochronę. W prawie nie ma jednak wyznaczników co do zakresu czy sumy ubezpieczenia. To sprawia, że polisa gwarantowana przez biuro bywa skromna i niewystarczająca.

Podczas wyjazdu do Turcji należy zadbać o wysoką kwotę ubezpieczenia zdrowotnego, z racji iż w tym kraju nie obowiązuje karta EKUZ. Polisa turystyczna powinna obejmować ochronę szkód powstałych w wyniku aktów terroru – to bardzo ważne!

Jak już wykupisz wycieczkę i właściwe ubezpieczenie, zarejestruj się w systemie Odyseusz, prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jeżeli coś niedobrego będzie się działo w Twojej lokalizacji – albo w całej Turcji – otrzymasz powiadomienie o zagrożeniu, a MSZ udzieli Ci pomocy w powrocie do Polski.

Wakacje w Trucji

Największe atrakcje w Turcji

Zgodnie z ostrzeżeniem MSZ jako lokalizacji wakacyjnej w Turcji nie wybieraj obszarów graniczących z Syrią i Irakiem. Największe zagrożenie terrorystyczne występuje w okręgach Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak i Hakkari. Jeśli możesz, unikaj również okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin, Van i Ağrı.

Zwiedź malowniczy Stambuł. Zapisz na liście do odwiedzenia punkty takie jak Hagia Sofia, Pałac Topkapi, Wieża Galata, Mury Teodozjusza, Błękitny Meczet. Wypocznij na plażach w Riwierze Tureckiej. Zachwyć się Kapadocją podczas wykupionej wycieczki – z uwagi na zagrożenie terrorystyczne nie podróżuj samodzielnie i unikaj zjeżdżania z głównych szlaków. Koniecznie odwiedź Pamukkale i górę Nemrut. Jeśli kochasz antyk, nie wyjeżdżaj z Turcji bez sfotografowania Pergamonu.

Podziel się.

O autorze

Artykuł Partnera