Szklarska Poręba to małe górskie miasteczko leżące na Dolnym Śląsku. Jej niezwykła historia, uzdrowiskowy klimat i mnogość atrakcji turystycznych sprawiają, że urlopowicze często odwiedzają to miejsce i chętnie do niego wracają.

Miasto z historią

Choć Szklarska Poręba uzyskała prawa miejskie dopiero w 1959 roku, początki współczesnego osadnictwa w tym miejscu datuje się na wiek XIII, kiedy ziemie te zostały zakupione przez klasztor joannitów. Byli oni pierwszymi z wielu poszukiwaczy złota, kamieni szlachetnych i cennych minerałów w tych okolicach. Od XIV wieku funkcjonowały tu kolejne huty szkła. Ich działalność wiązała się z intensywną wycinką okolicznych lasów, skąd pochodzi współczesna nazwa miejscowości.

W wieku XVI na tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby przybyli prześladowani protestanci z Czech, którzy założyli osadę Marysin. Do wieku XIX miasto utrzymywało się głównie z wydobycia cennych minerałów i kruszców, a także wyrębu lasów i uprawy roli. Natomiast ponad 150 lat temu nastąpił rozkwit turystyki, która dziś jest dominującą dziedziną gospodarki Szklarskiej Poręby.

Szklarska Poręba jest znana jako stolica sportów zimowych

Szklarska Poręba jest znana jako stolica sportów zimowych

Szklarska Poręba: górskie uzdrowisko i mekka sportowców

Szklarską Porębę cechuje niezwykły jak na polskie warunki alpejski klimat. Sprawia to, że miasto od lat stanowi przedmiot zainteresowania meteorologów i klimatologów. Korzystne dla zdrowia właściwości sprawiają, że Szklarska Poręba jest również tłumnie odwiedzana przez rekonwalescentów i sportowców. Panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, między innymi narciarstwa biegowego i zjazdowego, a także jazdy na snowboardzie oraz skitouringu.

Poza sezonem zimowym miasto jest idealną bazą dla osób planujących piesze lub rowerowe wycieczki w Karkonosze i Góry Izerskie, a także miłośników nordic walking, biegania i kajakarstwa górskiego. Znajduje się tu również kilka edukacyjnych szlaków turystycznych, które doskonale nadają się dla najmłodszych, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z chodzeniem po górach.

Panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, między innymi narciarstwa biegowego i zjazdowego, a także jazdy na snowboardzie oraz skitouringu

Panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, między innymi narciarstwa biegowego i zjazdowego, a także jazdy na snowboardzie oraz skitouringu

Czy warto tu przyjechać poza sezonem zimowym?

Szklarska Poręba jest znana jako stolica sportów zimowych – jest tu organizowany między innymi Bieg Piastów, który jest najbardziej znaną i największą masową imprezą narciarską w Polsce. Jednak warto tutaj przyjechać o każdej porze roku. Dotyczy to nie tylko miłośników górskich wspinaczek, ale również osób zainteresowanych bogatą historią tutejszych terenów, a także tych którzy chcą po prostu wypocząć i odstresować się.

Szeroka oferta atrakcji turystycznych dla urlopowiczów w każdym wieku sprawia, że Szklarska Poręba jest wyjątkowo przyjaznym miastem dla wszystkich odwiedzających – bez względu na ich indywidualne oczekiwania i preferencje.

Wypoczynek i noclegi w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to doskonały wybór dla osób, które nie posiadają samochodu. Można tu wygodnie dojechać pociągiem i autobusem PKS, a wewnątrz miasta wszędzie jest blisko. Znajduje się tu wiele barów, kawiarni i restauracji, dzięki czemu znalezienie smacznego wyżywienia na miejscu nie stanowi problemu.

Miasto jest świetnie zaopatrzone, a w sklepach na jego terenie można kupić wszystko, co potrzebne. Baza noclegowa jest szeroka i różnorodna, dlatego każdy przyjeżdżający będzie mógł znaleźć odpowiednią propozycję dla siebie. Także noclegi w Szklarskiej Porębie z ofertą sportowo-rekreacyjną stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających – dostępne są między innymi hotele ze SPA, w których można zrelaksować się i odpocząć.

Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek

Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby i okolic

Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek. Blisko jest stąd do Karkonoskiego Parku Narodowego, Gór Izerskich, masywu Szrenicy i Śnieżki. Na miłośników górskich wędrówek czekają takie atrakcje, jak wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, głaz Chybotek czy próg skalny Złoty Widok, z którego można podziwiać okoliczne pejzaże.

Osoby zainteresowane historią z pewnością zechcą odwiedzić Osadę Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów i Starą Chatę Walońską, a także pochodzący z XVII wieku kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. Naukę i zabawę pozwalają połączyć muzea, skanseny i rekonstrukcje: między innymi Muzeum Mineralogiczne, Leśna Huta oraz Muzeum Ziemi “Juna”. Dostępne jest również kilka szlaków krajoznawczych, które umożliwiają poznanie lokalnej historii i przyrody.

Dla najmłodszych wspaniałą atrakcją będą z pewnością Aquapark Blue Mountain Resort, park rozrywki Esplanada oraz Wystawa Klocków LEGO i park dinozaurów Dinopark. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą ich zakosztować w parku linowym Trollandia. Natomiast turyści zainteresowani sztuką mogą odwiedzić Norweską Dolinę (dawna wioska artystów), a także obejrzeć plenerową galerię rzeźb Widnokrąg, Dom Wlastimila Hofmana, Ogród Rzeźb i Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi. W Szklarskiej Porębie funkcjonują również galerie sztuki: Galeria Szkła Artystycznego oraz Galeria Fotografii Artystycznej Jana i Janiny Korpal.

Podziel się.