Niewiele jest nazwisk w świecie mody, które wywoływałyby tak skrajne emocje. Z jednej strony, dzięki jego projektom i tworzeniu wbrew obowiązującym trendom uwielbiają go tłumy. Z drugiej z kolei jego styl życia nie raz wzbudzał niesmak. Jedno jest jednak pewne, Marc Jacobs to prawdziwy wizjoner, który zawsze chodzi własnymi ścieżkami.

Urodził się 9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku i od 7 roku życia jego wychowaniem zajmowała się babcia. To właśnie ona dostrzegła talent artystyczny młodego Marca i zachęcała go ro rozwijania swojej pasji. Tak kolejno młody człowiek trafiał do szkół designu, aby ostatecznie ukończyć prestiżową Parsons School of Design, gdzie wyróżniono jego dyplomową kolekcję, a Jacobs uzyskał najważniejszą nagrodę przyznawaną projektantom mody w Ameryce – The Council Of Fashion Designers of America.

Dom mody Marc Jacobs

Zaraz po ukończeniu studiów zdolny projektant został zwerbowany do marki Sketchbook, dla której przygotował dwie kolekcje, które odbiły się szerokim echem w świecie mody. W końcu jednak nadszedł przełomowy moment dla projektanta i był nim rok 1985, kiedy to powstał dom mody Marc Jacobs. W początkach swojej działalności współpracował z nieznanym jeszcze Tomem Fordem, późniejszym dyrektorem kreatywnym domu mody Gucci i Yves Saint Laurent.

Pierwsze lata pod własnym szyldem nie były łatwe – kolekcje wzbudzały duże zainteresowanie, jednak marka borykała się z trudnościami finansowymi. Doszło nawet do tego, że dwie super modelki – Naomi Campbell oraz Linda Evangelista – wyszły na wybieg projektanta zupełnie za darmo.

W 1985 roku powstał dom mody Marc Jacobs
W 1985 roku powstał dom mody Marc Jacobs

Za sterami Louis Vuitton

W 1997 roku Jacobs objął stanowisko dyrektora kreatywnego francuskiego domu mody Louis Vuitton. Pracując jednocześnie nad swoją własną marką, zrewolucjonizował ofertę francuskich torebek. Do projektów wprowadził właściwą sobie nonszalancję oraz odrobinę szaleństwa, dzięki czemu torebki Vuitton zyskały jeszcze większą popularność.

W 2013 roku po długoletniej współpracy projektant pożegnał się z francuską marką, aby w pełni poświęcić się firmie sygnowanej jego własnym nazwiskiem. Od tego czasu w kolekcjach Marca Jacobsa pojawia się coraz więcej dodatków oraz perfum. Niektóre z nich stały się bestsellerami i na stałe weszły do perfumeryjnej klasyki, jak chociażby Marc Jacobs Decadence w charakterystycznej szmaragdowej buteleczce, przypominającej swoim kształtem elegancką damską torebkę.

Styl Marca Jacobsa można określać jako kontrowersyjny, ponieważ twórca w swoich projektach zazwyczaj występuje przeciwko obowiązującym trendom
Styl Marca Jacobsa można określać jako kontrowersyjny, ponieważ twórca w swoich projektach zazwyczaj występuje przeciwko obowiązującym trendom

Pod prąd

Styl Marca Jacobsa można określać jako kontrowersyjny, ponieważ twórca w swoich projektach zazwyczaj występuje przeciwko obowiązującym trendom. Zdjęcia promujące jego kolekcje nie są retuszowane, a przed obiektywem często stają amatorki zamiast profesjonalnych modelek. Projektant wykazał się także świetnym wyczuciem rynku, ponieważ gdy szukał modelek do jednej ze swoich sesji zdjęciowych, rekrutował dziewczyny za pośrednictwem Instagrama.

Obecnie jest to jedno z najgorętszych nazwisk świata mody i kreacje, które wyszły spod jego ręki można podziwiać na największych światowych galach. Co więcej, angażuje się także społecznie i swoim nazwiskiem promuje kampanię zwiększającą świadomość raka skóry. Wszystko wskazuje na to, że Marc Jacobs na dobre zagościł na modowym szczycie i pewnie długo jeszcze na nim pozostanie.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.