Platforma B2B to narzędzie e-commerce dedykowane dla klientów biznesowych. Na czym dokładnie to polega? Jak wybrać platformę B2B? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest platforma B2B?

Platforma B2B jak wspomniano we wstępie jest narzędziem, które umożliwia sprzedaż internetową dla klientów biznesowych. W efekcie jest to pewnego rodzaju sklep internetowy, w którym przeglądać oferty i robić zakupy mogą wyłącznie przedsiębiorcy. Co więcej, sama platforma nie musi być ogólnodostępna, ponieważ niektóre firmy dostęp do niej umożliwiają wyłącznie swoim stałym klientom. W większości przypadków platformy B2B służą do rozwoju sprzedaży hurtowej, a tego typu rozwiązania charakteryzuje bogata funkcjonalność, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnej platformy.

Platforma B2B

Czym kierować się przy wyborze platformy B2B?

Decydując się na wdrożenie platformy B2B jako narzędzia wspierającego sprzedaż warto postarać się wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej dopasowane do potrzeb. W jaki sposób to zrobić? Otóż, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność platformy, zarówno z punktu widzenia klienta biznesowego, jak i sprzedawcy. Istotna w tym przypadku jest przede wszystkim możliwość integracji platformy z systemem ERP wykorzystywanym w przedsiębiorstwie, czy programami magazynowymi. Przekłada się to bowiem na łatwość w zarządzaniu stanami magazynowi i planowaniu produkcji. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze platformy B2B? Istotne są oczywiście koszty wdrożenia tego typu rozwiązania w firmie oraz jego licencjonowania. W tym drugim przypadku opłaty stanowią z reguły miesięczny abonament, którego rodzaj można dopasować do indywidualnych potrzeb, liczby klientów, czy ilości transakcji dokonywanych poprzez platformę.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór odpowiedniej platformy B2B jest bardzo istotny, ponieważ jej funkcjonalność jest ważna nie tylko z punktu widzenia firmy wdrażającej internetową sprzedaż B2B, ale również klientów biznesowych. W związku z tym przy jego dokonywaniu należy kierować się indywidualnymi potrzebami.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.