Grupa nurków z firmy Ocean X Team odnalazła kilka dni temu u wybrzeży Szwecji wrak okrętu podwodnego. Odkrycia dokonał wykorzystywany przez nurków zdalnie sterowany robot. Po wstępnych oględzinach i analizie materiały filmowego nagranego przez robota okazało się że jest to prawdopodobnie jednostka rosyjska.

Odnaleziony okręt znajduje się około 3 km od wybrzeża Szwecji a stan kadłuba jest bardzo dobry. Dennis Asberg z ekipy Ocean X Team sugeruje, że jest to stosunkowo nowa jednostka, ale nie wszyscy eksperci podzielają jego zdanie.

Również internauci, którzy zapoznali się z umieszczonym w sieci filmem sugerują, że może to być znacznie starsza jednostka. Być może jest to rosyjski okręt podwodny Som (pol. Sum), który zatonął 10 maja 1916 roku niedaleko wybrzeża Szwecji w wyniku kolizji z inną jednostką.

Niektórzy sugerują również, że może to być ten sam okręt podwodny, który w zeszłym roku zauważono u wybrzeży Szwecji. Wówczas mimo zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, nie udało się go odnaleźć.

Odnaleziony wrak jest w dobrym stanie, a wszystkie luki są zamknięte. Oznacza to, że załoga nie opuściła okrętu po jego zatonięciu. Kadłub ma około 20 metrów długości i 3 szerokości. Nurkowie zauważyli na nim również litery napisane cyrylicą. Na tej podstawie uznali, że jest to jednostka rosyjska.

W ostatnim czasie nie odnotowano również żadnych sygnałów alarmowych, także jeśli do zatonięcia doszło niedawno, załoga nie wzywała pomocy. Jeśli jest to współczesna jednostka, prawdopodobnie wykonywała tajną misję, stąd brak wezwania pomocy po zatonięciu.

Obecnie nagranie wykonane przez robota analizowane jest przez Szwedzką Marynarkę Wojenną, a ekipa z Ocean X Team przygotowuje się do zbadania wraku.

Patrząc na dostępny film ciężko rozpoznać okręt, zwłaszcza, że miniaturowe okręty podwodne nie są zbyt popularne. Sugestia, że jest to rosyjska jednostka z czasów I wojny światowej również wydaje się mało prawdopodobna, ponieważ stan okrętu jest bardzo dobry. Zbyt dobry jak na jednostkę, która miałaby leżeć pod wodą 100 lat.


AKTUALIZACJA

Okazało się, że odnaleziony okręt podwodny to faktycznie Som, który zatonął w 1916 roku.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.