Kilka dni temu pisaliśmy o odnalezieniu przez szwedzkich nurków z grupy Ocean X Team wraku rosyjskiego okrętu podwodnego niedaleko wybrzeża Szwecji. Początkowo nikt nie wiedział czy nagrany przez robota film przedstawia nowy czy starty okręt. Dopiero gdy do wraku zeszli nurkowie okazało się, że jest to faktycznie okręt podwodny Som, z czasów I wojny światowej.

O odnalezieniu wraku pisaliśmy dokładnie tydzień temu. Początkowo nikt nie był pewien czy odnaleziony wrak jest nowy czy stary, chociaż internauci szybko zaczęli go kojarzyć z okrętem podwodnym Som, który zatonął w 1916 roku.

Więcej informacji o okręcie znajdziecie w artykule Okręty podwodne typu Som

Z drugiej strony wątpliwości budził wygląd jednostki i jej znakomity stan. Teraz, gdy nurkowie Ocean X Team dotarli do wraku, wszystko stało się jasne. Zespół obejrzał wrak i potwierdził, że jest nienaruszony, a to oznacza, że w jego wnętrzu cały czas znajdują się ciała 18 marynarzy.

Według wcześniejszych informacji, ekipa rozważa wydobycie wraku i tym samym pogrzeb marynarzy z honorami.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.