Czasami jedno zdjęcie z krótkim opisem potrafi mieć ciekawą historię, albo po prostu przykuwa uwagę mimo niezbyt emocjonującej historii w tle. Tak jest w przypadku wykonanego w 1902 roku zdjęcia wraku żaglowca Chance.
Zdjęcia Davida De Maus przedstawia wrak dawnego żaglowca Chance na plaży w miejscowości Bluff w Nowej Zelandii. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstało, ani też jaka dokładnie była historia statku. Według dostępnych informacji statek został zbudowany w Salem, w stanie Massachusetts w 1846 roku jako bryg North West o pojemności 286 ton. W 1863 roku zmieniono jego nazwę na Chance i sprzedano do Australii. W latach 1874-1876 wykorzystywano go jako statek wielorybniczy operujący z portu Invercargill w Nowej Zelandii. Po latach eksploatacji, został przekształcony w hulk węgla w miejscowości Bluff (wcześniej Campbelltown) w Nowej Zelandii. W 1902 roku zapewne z powodu sztormu został wyrzucony na plażę. Zaczęto go rozbierać 10 sierpnia 1903 roku.
Niestety oprócz informacji o tym, że statek nosił nazwę Chance i został wyrzucony na plażę w miejscowości Bluff w 1902 roku, wszystkie pozostałe informacje są pewnego rodzaju domysłami, ponieważ sam opis zdjęcia wprowadza sporo zamieszania:
Ang. The old „Chance”, as man of war, merchantman, and whaler for over one hundred years. In her last resting place. Bluff, N.Z.
Pol. Stary (żaglowiec) „Chance” okręt wojenny, statek handlowy i wielorybniczy przez ponad 100 lat. W miejscu ostatniego spoczynku. Bluff N.Z. (Nowa Zelandia)
Oznacza to, że jeśli opis jest prawidłowy (co też nie jest pewne) to historia statku mogła być o wiele ciekawsza, ponieważ musiał powstać na przełomie XVIII i XIX wieku jako prawdopodobnie lekki okręt wojenny lub uzbrojony statek handlowy – ciężko to ocenić patrząc po kształcie kadłuba. Niestety równie ciężko znaleźć jakiekolwiek inne informacje o tym statku.
Na koniec warto zwrócić uwagę na przykuwający uwagę wiatrak na pokładzie wraku Chance. Prawdopodobnie napędzał on pompy zęzowe, bardzo przydatne w przypadku tak starego, drewnianego statku stojącego cały czas w porcie.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.