Kiedyś pisaliśmy o przepięknej Bibliotece publicznej w Cincinnati i jej niesamowitych regałach pełnych książek. Okazuje się, że w Irlandii znaleźć można równie niesamowitą bibliotekę – Trinity College Library w Dublinie pochwalić się może długą na 65 m przepiękną salą z olbrzymimi regałami na książki.

Trinity College Library jest najważniejszą i największą biblioteką akademicką w Irlandii. Działa przy Trinity College i University of Dublin. Początki biblioteki sięgają 1592 roku, kiedy to powstał Trinity College. Przez lata budynek biblioteki zmieniał się, a w latach 1712-1732 zbudowano najsłynniejszą część biblioteki – The Long Room.

The Long Room (fot. David Iliff)

The Long Room (fot. David Iliff)

Pomieszczenie to ma 65 m długości i mieści około 200 000 książek – głównie tych najstarszych w zbiorach. Początkowo sala miała tylko jedną kondygnację, ale w 1860 roku dobudowano piętro, ponieważ po prostu brakowało miejsca na książki. To właśnie wówczas sala ta zyskała znany dzisiaj wygląd.

Wśród zbiorów biblioteki, która otrzymuje darmową kopię każdej wydanej w Irlandii książki znajdują się min manuskrypt Book of Kells, podarowany przez Henriego Jonesa w 1661 roku i dokument proklamujący powstanie Republiki Irlandzkiej z 1916 roku.

Z zewnątrz Trinity College Library wygląda niepozornie (fot. Patrick Theiner)

Z zewnątrz Trinity College Library wygląda niepozornie (fot. Patrick Theiner)

The Long Room wyróżnia się przepięknym wykończeniem z drewna dębowego i wierzbowego oraz wspaniałym sufitem. Charakterystyczne regały z książkami bardzo przypominają te z Biblioteki publicznej w Cincinnati, ale są wykonane z drewna a nie metalu.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.