Bibliotek na świecie jest bardzo dużo (według raportu OCLC na świecie w 2014 roku działało ponad 280 000 bibliotek publicznych, do tego trzeba dodać kilkaset tysięcy bibliotek akademickich i innych). Biblioteki zawsze wyglądają podobnie, ale historyczne zdjęcia jednej z nich chociaż już dawno przeniesiono ją do innego budynku intrygują do dnia dzisiejszego. A jest to Biblioteka publiczna w Cincinnati (Public Library of Cincinnati).

Historia biblioteki sięga roku 1802, kiedy to po raz pierwszy zaczęto tworzyć kolekcję książek w mieście. Dopiero 14 marca 1854 roku utworzono Bibliotekę publiczną w Cincinnati. Ze względu na stale powiększającą się kolekcję książek, w 1874 roku bibliotekę przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Vine Street, między 6th a 7th Street.

Budynek biblioteki w Cincinnati

Budynek biblioteki w Cincinnati

Nowy budynek początkowo zaprojektowano jako teatr, ale ostatecznie przerobiono go na bibliotekę. W związku z tym jego wnętrza były wyjątkowo ekskluzywne i dobrze urządzone. Autorem projektu był J. W. McLaughlin. To właśnie ta siedziba stała jest najsłynniejszą, w jakiej znajdowała się biblioteka. Koszt budowy wyniósł 383 594 dolarów (współcześnie około 8 mln dolarów).

Tym co wyróżniało bibliotekę były wysokie, kilkupiętrowe, żelazne regały na książki, sięgające aż do sufitu i liczne klatki schodowe prowadzące na kolejne kondygnacje regałów. W połączeniu z pięknymi wnętrzami budynku dawało to niesamowity efekt. Szybko uznano ją za jedną z najładniejszych bibliotek w USA.

Dzieciaki siedzące przed wejściem do biblioteki

Dzieciaki siedzące przed wejściem do biblioteki

Półki mieściły około 200 000 książek. Piętro na którym stały, otaczało czytelnię nad którą znajdował się dach z licznymi przeszkleniami, dzięki czemu całe pomieszczenie oświetlone było światłem dziennym.

Niestety chociaż budynek prezentował się bardzo dobrze, miał kilka wad, z których największą była słaba wentylacja, a jak się później okazało, źle pomalowane ściany, z których szybko zaczęła schodzić farba. Powiększająca się kolekcja książek była kolejnym problemem nietypowej siedziby biblioteki w Cincinnati.

Najsłynniejsze zdjęcie wnętrza biblioteki publicznej w Cincinnati

Najsłynniejsze zdjęcie wnętrza biblioteki publicznej w Cincinnati

Na początku lat 50-tych podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby do nowego budynku. Prace nad nim ukończono w 1955 roku i natychmiast przeprowadzoną bibliotekę. Warto dodać, że była to pierwsza, zbudowana od podstaw po wojnie siedziba biblioteki.

Nowy budynek znajduje się niedaleko starej siedziby. Z czasem powiększono go, dobudowując kolejne skrzydła. Stara siedziba została natomiast zburzona. Pozostały po niej jedynie nietypowe zdjęcia wysokich regałów z książkami, które krążą po sieci.

Można śmiało powiedzieć, że mało kto pamiętałby o bibliotece w Cincinnati, gdyby nie internet i właśnie te zdjęcia.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.