Chociaż w historii Polskiej Marynarki Wojennej zapisało się tylko kilka konkretnych jednostek, pod banderą naszego kraju pływało wiele ciekawych, nietypowych i często zapomnianych okrętów. Dwutomowa książka Okręty Floty Polskiej autorstwa Witolda Koszela od wydawnictwa Napoleon V zawiera opisy praktycznie wszystkich statków i okrętów wykorzystywanych przez PMW od 1920 roku.

Książka ta jest kompleksowym leksykonem zawierającym opisy wszystkich statków, okrętów wojennych oraz jednostek pomocniczych, które pływały pod polską banderą od utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej 28 listopada 1918 roku.

Pierwszy tom zawiera opisy okrętów od 1918 roku do 1960, natomiast drugi tom od 1961 do czasów współczesnych. Każdy z opisów zawiera najważniejsze informacje o danej jednostce, historię jej powstania oraz los a także najważniejsze dane taktyczno-techniczne i dwa rzuty (z boku i z góry). Opisy nie zawierają dodatkowych zdjęć, przez co książka ma bardzo spójną formę (wiele opisywanych okrętów jest tak mało znanych, że możliwe, że nawet nie ma żadnych dobrych zdjęć).

Na łącznie ponad 775 stronach znajdziemy zarówno najsłynniejsze polskie okręty wojenne, takie jak ORP Orzeł, ORP Bałtyk, ORP Błyskawica, ORP Wicher, ORP Warszawa, ORP Kaszub itp. jak i opisy jednostek pomocniczych, szkolnych, kutrów torpedowych i rakietowych, wodolotów (min. Zryw) okrętów desantowych, wszystkich okrętów podwodnych i wielu innych. Wśród mniej znanych jednostek znajdziemy opisy np. wodolotów proj. Kometa-M wykorzystywanych przez kilka lat przez PMW. Łącznie 370 jednostek pływających.

Ostatnie z opisanych okrętów to ORP Kormoran II oraz ORP Ślązak, co oznacza, że jest to bardzo aktualne wydanie. Ilość opisanych jednostek jest bardzo duża – praktycznie poza kilkoma wyjątkami, na każdej stronie znajduje się opis jednego okrętu. Na polskim rynku wydawniczym dawno nie było tak kompleksowej publikacji poświęconej wszystkim okrętom Polskiej Marynarki Wojennej.

Jedynym brakiem książki jest mała ilość wkładek z zdjęciami (chociaż plany okrętów nadrabiają ten brak bo są bardzo szczegółowe i dobrze wykonane) oraz momentami nieco za krótkie opisy w przypadku jednostek, które mogą pochwalić się albo długą historią, albo są bardzo mało znane. Nie są to jednak braki, które w jakiś znaczący sposób wpływałyby na jakość książki.

Okręty Floty Polskiej to książka która powinna znaleźć się w bibliotece każdego, kto interesuje się historią Polskiej Marynarki Wojennej albo po prostu interesuje się okrętami. Świetnie wydana, bardzo przejrzysta i kompleksowa publikacja wydana w niewielkim nakładzie, która oprócz wartości merytorycznej będzie miała wartość kolekcjonerską. Jest jedna z najlepszych publikacji o polskich okrętach jaka pojawiła się na rynku wydawniczym w ostatnich latach.

Okręty Floty Polskiej Tom I

Okręty Floty Polskiej Tom I

Okręty Floty Polskiej Tom II

Okręty Floty Polskiej Tom II

10.0 Znakomita!

Okręty Floty Polskiej to książka która powinna znaleźć się w bibliotece każdego, kto interesuje się historią Polskiej Marynarki Wojennej albo po prostu interesuje się okrętami. Świetnie wydana, bardzo przejrzysta i kompleksowa publikacja wydana w niewielkim nakładzie, która oprócz wartości merytorycznej będzie miała wartość kolekcjonerską. Jest jedna z najlepszych publikacji o polskich okrętach jaka pojawiła się na rynku wydawniczym w ostatnich latach

  • 10
  • Ocena użytkowników (13 głosów) 5
Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.